Evolúciós lépések.
Az egyre fejlődő technikák fantasztikus lehetőségeket rejtenek, segítségükkel egy kicsit közelebb kerülhetünk az evolúció teljes feltérképezéséhez is. Most például Ausztráliában fedezték fel az eddigi legrégebbi szívet: egy 380 millió éves halféle szervét.
Magát a fosszíliát Ausztrália nyugati részén, Kimberley régiójában találták. A hal maradványait megőrző mészkövet a Perth-ben lévő Curtin Egyetem kutatócsapata vette röntgen- és neutronsugaras elemzés alá.
A kőzetben lévő puha szövetet 3 dimenzióban jelenítették meg, mivel a szívet nagyszerűen megőrzött állapotban találták. Most először tudták a kutatók a komplikált S-alakú szív 3 dimenziós modelljét előállítani egy már kihalt, állkapcsos őshalból. Ezeknek a halaknak a szíve a szájukban, a kopoltyújuk alatt helyezkedett el, pont úgy, mint ma a cápáknak.
Az elképesztő felfedezésről a Science c. tudományos folyóiratban számoltak be.
The oldest heart ever discovered has been found in W.A’s Kimberley region and is helping unlock the secrets of evolution. #7NEWS @jacquelinrobson https://t.co/iuw7S32NNQ pic.twitter.com/2wasgnpFlt
— 7NEWS Perth (@7NewsPerth) September 16, 2022