Megoldást keresve.
„A boldog családok mind hasonlók egymáshoz, minden boldogtalan család a maga módján az” – ismerjük az Anna Karenina híres idézetét.
Hogy Tolsztoj megfigyelése mennyire igaz, arra jó bizonyíték a Tennessee-i Egyetem kutatóinak házassággal kapcsolatos összegzése. Ők ugyanis figyelemreméltó hasonlóságot találtak: a boldog párok ugyanúgy veszekszenek, azaz másképp fogalmazva ugyanaz a stratégiájuk, amit a vitatkozáshoz választanak, olyan problémákra fókuszálnak, amelyeknek konkrét vagy egyszerű megoldása van.
A több módszert alkalmazó, kétmintás vizsgálat során olyan párokat tanulmányoztak, akik a harmincas éveik közepén-végén jártak, illetve a 70-es éveik elején. Mindnyájan boldog házaspárként jellemezték magukat, és az volt a feladatuk, hogy rangsorolják a legkevésbé és leginkább fontosnak tartott dolgaikat. Mindkét csoport a féltékenységet, a vallást és a családot tette a legkevésbé komoly dolgok közé, míg az intimitás, a szabadidő, a kommunikáció, a háztartás és a pénz a legfontosabb helyre került a rangsorban. Az idősebb pároknál az egészség is ide sorolódott.
A kutatók megfigyelték, hogy mindkét csapat tagjai hasonló stratégiát választottak a házastársi vitákban: mindig megoldás-orientáltan próbáltak csatázni.
Olyasmiket tárgyaltak meg, mint hogy miként osszák fel a háztartási feladatokat, vagy hogyan töltsék el a szabadidejüket. Még a vitatémát is bölcsen választották meg, különbséget tudtak tenni a megoldható kérdések és azok között, amelyekre nem kell feltétlenül megoldást keresni.
Azt már számos tanulmány taglalta, hogy a boldog házasság az egészséges, hosszú élethez is hozzájárul, a szív- és érrendszeri problémák, daganatok, depresszió is kisebb eséllyel fordul elő az elégedett házastársaknál. A férfiak többet profitálnak a boldog frigyből, a nők viszont sokkal sérülékenyebbek egészségileg is egy rossz kapcsolatban.
Akár házasok vagyunk, akár nem az egészséges kapcsolat mindenképp törődést és figyelmet igényel. A jó házasságok nem csak úgy történnek velünk, ahogyan a tartós barátságok sem.