Az időskori egészség fiatalabb korban kezdődik, és ebben nagy szerepet kap az étkezés.
Ahhoz, hogy nyugdíjaskorban is aktív és egészséges maradjon valaki, apróbb lépésenként is lehet tenni. A magyar lakosság nagy része sajnos egészségtelenül táplálkozik és nem is mozog eleget, pedig odafigyelni arra, hogy mit eszünk és beiktatni napi egy rövid sétát, nem is tűnik olyan lehetetlennek, nem igaz? Kis dolgok ezek, hosszú távon mégis rengeteget számítanak majd!
Persze a pörköltön és palacsintán nevelkedő generációk nem fognak egyik napról a másikra búzacsírán és lencsefasírton élni; a jó hír, hogy nem is kell! Pár aprósággal is sokat javíthatunk az egészségi állapotunkon:
Több omega-3 zsírsav fogyasztása!
A reklámokban szeretik felemlegetni, de valóban szerepe van az öregedés lassításában. Segíti a sejtek megfelelő működését, kordában tartja koleszterinszintet, csökkenteni a rák, a szívroham és a stroke kockázatát.
Tartalmazza többek között a lenmag, spenót, kelkáposzta, dió, lazac.
Elegendő rost!
A megfelelő emésztés már fél egészség, szóval az elegendő rostbevitel nagyon fontos!
Forrásuk például a lencse, málna, zab, zabkorpa, bab, borsó, dió, ananász, alma, brokkoli, zeller vagy a csicseriborsó.
Több szín!
Itt nem a színes gumicukrokra kell gondolni persze, hanem a zöldségek-gyümölcsök egyensúlyára! A friss hozzávalókból készült saláta például sokkal kívánatosabb, ha színes.
Barátkozz meg a barna rizzsel!
Lényegében ugyanaz, mint a fehér rizs, csak sok hasznos tápanyagot nem távolítanak el róla. Így bővelkedik magnéziumban és kalciumban, továbbá remek rostforrás.
Nem mindegy, hogy milyen fehérje!
A regenerálódásban van szerepe főként a fehérjéknek, ezért olyat kell választanunk, amelyet jól tud hasznosítani a szervezet. Főként a sovány csirke- vagy pulykahús, a zöldborsó, a diófélék, a bab és a tofu jó választás.
Kevesebb édesség!
A cukor fogyasztásának mérséklése jelentősen javíthat a közérzeten. Nem csak a testsúlynak tesz jót, de egy rakás betegség kockázatát is csökkenti. Ha kevesebbet teszünk belőle például egy süteménybe, jót teszünk magunknak és annak is, akinek a sütit szánjuk. A szervezet csak eleinte fogja hiányolni a nagyon édes ízt, pár nap vagy hét elteltével megszűnik a vágy a nagyon cukros dolgok iránt.
Forrás: Healthy