Egy sport, ami észrevétlenül tart formában.
A nordic walking, magyarul skandináv gyaloglás vagy síjárás, az egyik leginkább ajánlott mozgásforma az idősebb korosztály számára. A technika alapja a speciális botok használata, amelyek segítenek a helyes testtartás fenntartásában, a karok, a törzs és a lábak ritmikus, összehangolt mozgásában. A séta így nemcsak biztonságosabbá, hanem hatékonyabbá is válik, hiszen a botok használatával az egész test átmozgatása megvalósul.
Finn eredet, világsiker
A sportág a 20. század elején Finnországból indult: eredetileg a sífutók nyári edzése volt, de az 1980-as években már önálló mozgásformaként is fejlődésnek indult. 1997-ben hivatalosan is bemutatkozott mint új sportág, a speciálisan kialakított botokkal együtt. Azóta Európa-szerte, az Egyesült Államokban, Japánban és Ausztráliában is egyre többen gyakorolják.
Miért érdemes kipróbálni egy bizonyos kor után?
A nordic walking nagy előnye, hogy minden korosztály számára biztonságos, de kifejezetten javasolt 60 év felett. Az idősebb korban gyakori mozgásszervi panaszokat enyhítheti, miközben javítja az egyensúlyt, a koordinációt és az általános fittségérzetet. A botok segítségével a térd és a csípő kevésbé terhelődik, a helyes testtartás pedig csökkenti a derék- és hátfájdalmak kialakulásának esélyét.
Terepre fel! – Nordic walking hazai tájakon
A nordic walking gyakorlásához gyakorlatilag bárhol megfelelő terepet találhatunk, ahol a talaj stabil, nem túl meredek, és nem zavarják a forgalmas útvonalak. Városi parkokban, tópartokon, tanösvényeken, erdei ösvényeken vagy akár dombvidéki települések környékén is ideális környezet nyílik a mozgásra. Magyarországon különösen népszerű helyszínek például a Margitsziget, a Városliget, a tatai Öreg-tó környéke vagy a Balaton-felvidék sétaútjai.
A mozgás bármely napszakban végezhető, de a kora reggeli vagy délelőtti órák ideálisak – különösen a melegebb hónapokban. Szélsőséges időjárási viszonyok (pl. hőségriadó, vihar, fagyos jeges útviszonyok) esetén azonban célszerű elhalasztani vagy beltéri mozgásformával helyettesíteni.
Kiknek lehet jó választás a nordic walking?
A nordic walking mindazok számára ideális, akik szeretnék kímélő módon megőrizni vagy visszanyerni mozgékonyságukat. Különösen ajánlott azoknak, akik ülőmunkát végeztek, vagy mozgásszegény életmód után szeretnének újra rendszeresen mozogni. Időseknek, kezdőknek, szív- és érrendszeri betegséggel élőknek is biztonságos választás lehet, különösen, ha orvosi javaslat és megfelelő technikai betanítás előzi meg a rendszeres gyakorlást.
Közösségben még jobb
A nordic walking nemcsak testileg frissít fel, hanem remek lehetőséget kínál a társas kapcsolatok ápolására is. Ha többen indulnak útnak, a mozgás még élvezetesebb: beszélgetni, nevetni, egymást motiválni is könnyebb séta közben. A közös mozgás ritmusa erősíti az összetartozás élményét, és segíthet abban is, hogy a rendszeresség könnyebben kialakuljon.
Egy pár bot, és már indulhatunk is
A nordic walking nem igényel drága felszerelést: egy kényelmes, rugalmas talpú, jó tapadást biztosító sportcipő, időjárásnak megfelelő öltözet és egy pár jól beállított bot elég a kezdéshez. Kezdőként érdemes szakember vagy csoportos oktatás segítségét kérni, hogy a helyes technikát elsajátítsuk és valóban élvezetes, hasznos mozgásélményben legyen részünk.
A természet közelsége, a ritmikus mozgás és a társaság öröme együtt olyan testi-lelki feltöltődést adhat, amely még hosszú éveken át segíthet megőrizni vitalitásunkat.