Együttes hatás.
Egy új tanulmány szerint Gustav Klimt Beethovenfries c. festményének nézegetése pozitív hatással van a hangulatunkra – különösen akkor, ha közben Beethoven IX. szimfóniáját hallgatjuk.
Gustav Klimt egyik főműve a Beethovenfries (Beethoven-fríz): a 24 méter hosszú fríz a bécsi szecesszió egyik gyöngyszeme, amely összefüggő narratívát alkot és az emberek boldogságvágyát ábrázolja.
A tanulmány során Helmut Leder professzor vezetése alatt a Bécsi Egyetem Pszichológiai Karának kutatója, Anna Fekete doktorandusz, meginvitálta a látogatókat, hogy tekintsék meg a művet, miközben azt a zenét hallgathatták, amely a művet inspirálta: a IX. szimfóniát. Az eredményeket olyan személyek eredményével vetették össze, akik nem hallgattak zenét a festmény nézegetése közben.
A muzsikával együtt a mű csökkentette a stresszt és növelte a művészi élményt. Amikor a két érzéket egyszerre stimuláljuk, érzéki és művészi módon serkentjük, akkor az esztétikai élményt még erősebben érezzük. Ez csökkenti a személy idegességét, szorongását, akárcsak az operánál, ahol a vizuális és játékos elemek illeszkednek a zenei élményhez.
A kutatócsoport szerint már egy 14,3 perces múzeumi látogatás csökkenti a stresszt és a negatív érzéseket minden látogatónál, függetlenül a zenétől, a hatásban azonban az esztétikum is szerepet játszik.
Az APA PsycArticles szaklapban megjelent tanulmány eredményeit akár élőben is megtapasztalhatjuk, a múzeumban ugyanis fejhallgatót biztosítanak a teljes élményért. Ahhoz hogy a művészet jót tehessen velünk, fontos a tudatos feldolgozás, az az érzés, hogy olyasmit közvetít felém, ami számomra jelentőséggel bírhat.