Az időszakos böjt (intermittent fasting) az utóbbi évek egyik legnagyobb diétatrendje lett. Sokan esküsznek rá, hogy nemcsak a fogyásban, de az általános egészségi állapot javításában is segít. Egy friss kutatás azonban új megvilágításba helyezi az időszakos böjt hatékonyságát, különösen a testzsír csökkentése szempontjából.

Mi is az időszakos böjt, és miért lett akkora sláger?

Az időszakos böjt egy olyan étrend, amelyben az evést meghatározott időablakokba szorítják. A legelterjedtebb módszer a 16:8-as arány, amelyben 8 órán át lehet enni, majd 16 órán át böjtölni kell. Sokan azt remélik, hogy ezzel nemcsak a kilók olvadnak gyorsabban, de az életminőség is javul.

az idoszakos bojt nem varazsszer 1
Az időszakos böjt nem varázsszer

Friss eredmények: leégett-e a testzsír?

A tanulmányt a Pekingi Egyetem kutatói készítették, és a Nature Communications folyóiratban jelent meg 2025 áprilisában. A kutatók összesen 90 fiatal felnőttet követtek nyomon 6 hónapon keresztül. A résztevők egy része időszakos böjt szerint étkezett, a másik csoport naponta három szokásos étkezést fogyasztott.

A kutatás végére mindkét csoportnál bekövetkezett némi súlycsökkenés, de a testzsír csökkenésében nem volt érdemi különbség. Az időszakos böjt tehát nem mutatott lényeges előnyt a klasszikus étkezési renddel szemben.

Kényelmesebb? Igen. Csodamódszer? Nem.

Bár az időszakos böjt sokak számára praktikusabb, és néhány anyagcsere-eredményre pozitív hatással lehet, a fogyás kulcsa továbbra is az energiabevitel és -felhasználás egyensúlyában rejlik. A csodákra tehát nem érdemes várni.

az idoszakos bojt nem varazsszer 2
Az időszakos böjt nem varázsszer

Idősebb korban: mire érdemes figyelni?

Ahogy öregszünk, az anyagcserénk lassul, az izomtömeg csökkenhet, a zsírszövet pedig hajlamosabb felhalmozódni. Ezért idősebb korban kulcsfontosságú a megfelelő fehérjebevitel, a rendszeres mozgás, és az izomerő megőrzése. Böjtölni lehet, de csak tudatosan és ellenőrzött körülmények között.

A legfontosabb tanulságok röviden:

  • Az időszakos böjt nem hatékonyabb a testzsír csökkentésében, mint a háromszori étkezés.
  • A fogyáshoz a kalóriabevitel csökkentése és a mozgás elengedhetetlen.
  • Idősebb korban a mozgás és a fehérjedús táplálkozás kiemelten fontos.

Forrás: Liu et al. „Effect of time-restricted eating on weight loss and metabolic risk factors: a randomized clinical trial.” Nature Communications, 2025. (https://www.nature.com/articles/s41467-024-46356-w)