Főként időskorúakra utaznak.
Újra és újra felüti fejét az „unokázós” csalás – az utóbbi időben éppen Pest megyében terjedt. Bár elméletben sokan tudják, hogy miként kell védekezni, az ijedtség, pánik hatására mégis másként reagálhatunk, mint tiszta fejjel tennénk.
Az „unokázós” csalások célpontjai az időskorúak, főként az egyedül élők. A módszer lényege, hogy a késő esti, éjszakai órákban felhívják a kiszemelt áldozatot az alábbi színlelt indokokkal:
- Az unoka, vagy hozzátartozó balesetet szenvedett, az okozott károk rendezése miatt pénzre van szüksége.
- Az unoka, vagy hozzátartozó kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetni.
- A hozzátartozó bajba került, esetleg fogságban van, csak pénzért cserébe engedik szabadon.
- Életmentő műtétet kell végrehajtani az unokán, vagy más hozzátartozón.
Nagyon gyakran a telefonhoz hívnak egy magát „rendőrnek” kiadó személyt is, aki megerősíti az időset abban, hogy valóban megtörtént a baleset, vagy műtét, ezzel erősítve a „célpontban” azt, hogy mindenképpen segítenie kell.
Ezekkel az ürügyekkel ráveszik a gyanútlan embert arra, hogy minden pénzt, ékszert, értéket átadjon a telefon után nem sokkal érkező közvetítőnek, aki elhiteti magáról, hogy jó barát, ismerős, és már viszi is a zsákmányt.
A legtöbbet akkor tesszük, ha megelőzzük a bajt, azaz nem dőlünk be ezeknek a csalásoknak. Ezért a rendőrség felhívja az idősek figyelmét arra, hogy a gyanús éjszakai telefon esetében kételkedjenek, kérdezzenek, igyekezzenek minden lehetséges eszközzel meggyőződni a hallottak valóságtartalmáról, értesítsék a rendőrséget, ha feltételezhető, hogy csaló van a telefon másik végén, hogy minél kevesebben váljanak áldozattá. Több olyan történetet hallottunk, amikor a beszélgetés közben az gyanakvó idősek mobilról felhívták az állítólag balesetet szenvedett családtagot – természetesen a csalók azonnal bontották a vonalat.
A rendőrség azt tanácsolja, hogy hívják fel rokonuk, ismerősük figyelmét a bűnelkövetési módszerekre, és mondják el nekik a rendőrség tanácsait:
- Ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánügyeikről, ezeket az információkat a bűnelkövetők felhasználhatják.
- Ne bízzanak meg a váratlanul telefonon vagy személyesen jelentkező idegenekben!
- Ha gyanús telefonhívást kapnak, haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot unokájukkal, hozzátartozójukkal, mert ezzel tudják ellenőrizni a hívás valódiságtartalmát.
- Soha ne adjanak át pénzt, vagy más értéket idegenek számára!
- Bűncselekmény gyanúja esetén értesítsék a rendőrséget!
Forrás: Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer (ELBIR) hírlevél