A végbélsipoly egy rendkívül sok kellemetlenséget okozó elváltozás, amivel az emberek többsége későn fordul orvoshoz, mert a tüneteket ártalmatlan aranyérbetegségnek hiszik, illetve emiatt félre is kezelik.
Gyakori mindemellett, hogy a páciensek azért nem kérnek orvosi segítséget, ha sipolygyanú merült fel, mert félnek a kezeléstől, különös tekintettel a műtéttől.
Tudni kell azonban, hogy a végbélsipoly kezelése bizonyos esetekben nem igényel sebészeti beavatkozást, ellenben minél tovább halogatjuk a kivizsgálást, ez annál inkább elkerülhetetlenné válik.
Hogy mikor kell és mikor nem kell műtét a végbélsipoly gyógyításához? Cikkünkben erre a kérdésre is válaszoltunk, de más egyéb gyakorlati tanáccsal is szolgáltunk olvasóinknak.
Mit nevezünk végbélsipolynak?
Mivel az emberek többségében sok tévhit él a sipollyal kapcsolatban, nagyon fontos először tisztába tenni ennek a kórképnek a jelentését.
A sipoly minden esetben valamilyen rendellenes képződmény, egy üreges nyílás, amely testüregek és szervek között jöhet létre általában gyulladás vagy szöveti károsodás hatására.
A végbélsipoly kapcsán ez általában a végbélből indul, az esetek többségében pedig a végbélnyílás tájékán végződik, és rajta keresztül véres, gennyes, bűzös váladék szivárog.
Azon túl, hogy rendkívül kellemetlen jelenség, sok esetben jelentős fájdalmat generál, és súlyos fertőzésveszélyt hordoz, emiatt ajánlott mielőbbi szakorvosi segítséget kérni a célzott kezelés érdekében.
Mitől tud kialakulni a végbélsipoly?
A végbélsipoly kialakulásának hátterében többféle tényező is meghúzódhat. Háttere a legtöbbször az életmódból fakad, azonban kiválthatják akár krónikus betegségek is. Lássuk a kialakulás okait egy kicsit alaposabban:
- Egészségtelen életmód: jellegzetes probléma a végbélsipoly kapcsán az egészségtelen életmód, különösen a nem megfelelő étrend, a mozgáshiány és a különböző káros szenvedélyek, amelyek gyulladásokat generálhatnak a végbél tájékán.
- Gyulladások: természetesen a végbéltájéki gyulladások nemcsak életmódból, hanem más okból is fakadhatnak. Tartós megjelenésük azonban mindig súlyos szöveti károsodást idézhet elő.
- Sérülések: nagyon gyakori, hogy a végbélsipoly kialakulásának hátterében valamilyen sérülések állnak, amelyek fekélyesedésnek indulhatnak. Előidézhetik balesetek, de akár műtéti hegek, sőt a területet érintő sugárkezelés mellékhatásai is.
- Krónikus betegségek: több olyan krónikus betegséget is ismerünk, amelyek végbélsipolyt idézhetnek elő, így például az autoimmun folyamatok, a Crohn-betegség, valamint a daganatos elváltozások egyaránt ide sorolhatók.
Milyen tünetei vannak a végbélsipolynak?
A végbélsipoly tüneteiről szintén rengeteg tévhit él az emberekben. Sokan úgy tudják, hogy ez a jelenség óriási fájdalommal jár, holott valójában sokaknál csak enyhe kellemetlenségeket okoz, ám azt folyamatosan.
Hazánkban márpedig különösen gyakori, hogy az emberek csak akkor kérnek orvosi segítséget, ha valami nagyon fáj. Csakhogy a végbélsipoly esetében – a kezelés szempontjából – éppen a korai diagnózis lenne a legfontosabb.
Ha ugyanis a végbélsipoly már jelentős fájdalmat okoz, akkor vagy kialakult egy jelentős fertőzés, vagy szövődmények jelentkeztek, és emiatt a kezelés már csak több lépcsőben valósulhat meg.
A fájdalom mellett a végbélsipoly kialakulásakor a következő panaszok jelentkezhetnek:
- a végbél környékéről szivárgó gennyes, véres, ürülékkel szennyezett, bűzös váladék;
- gyulladásból fakadó bőrpír és duzzanat a végbélnyílásnál vagy annak környékén;
- folyamatos viszketés és diszkomfortérzés a végbél tájékán;
- ritkábban a súlyos végbélsipoly lázat és székletvisszatartási problémákat is okozhat.
Ha Önt is végbélsipoly tünetei kínozzák, és kezelésre van szüksége, kattintson a következő linkre: sebészet 5. kerület.
Miért fontos mielőbb kezelni a végbélsipoly tüneteit?
Azon túl, hogy a végbélsipoly rendkívül kellemetlen betegség, ami negatívan befolyásolja a páciens életminőségét, mindemellett még súlyos szövődményeket is előidézhet. Ezért kezelése nem tűrhet halasztást!
Hogy milyen szövődményeket okozhat a végbélsipoly?
- A végbélsipoly terjeszkedése: kezelés nélkül a végbélsipoly sok esetben terjeszkedésnek indulhat, így újabb járatokat és csatornákat hozhat létre, az ilyen kórképek pedig sokkal nehezebben gyógyíthatók.
- Állandósuló fertőzés: a végbélben található sipoly folyamatos kórokozóknak van kitéve, emiatt a kapcsolódó fertőzés állandósulhat, ami nemcsak a tünetek fokozódását idézhetik elő, de újabb sipolyok kialakulását is kiválthatja.
- Végbéldaganat: az évek óta kezeletlen vagy régóta fennálló végbélsipoly krónikus gyulladást generál a végbél tájékán, ami a daganatos elváltozás gyakori kiváltó oka.
Csak műtéttel kezelhető a végbélsipoly?
A végbélsipoly kezelése kapcsán szintén rengeteg tévhit kering az emberek között.
Sokan úgy vélik, hogy
- a sipoly magától gyógyul, így nem kell vele orvoshoz fordulni;
- vagy hiába fordulnak orvoshoz, nem lehet végleg meggyógyítani;
- esetleg úgy gondolják, hogy a sipoly csak műtéttel kezelhető.
Bár valamennyi tévhitnek van némi valóságalapja, ebben a formában azonban egyik sem igaz.
A sipoly ugyanis a lehető legritkábban tud magától gyógyulni, kezelés nélkül jellemzőbb, hogy a páciens állapota súlyosabbá válik és szövődmények alakulnak ki.
A gyógyíthatóság tekintetében a végbélsipoly ma már egy nagyon jól kezelhető betegség, de fontos, hogy a sikerességi rátát meghatározza az elváltozás típusa és stádiuma.
Végül pedig a legfontosabb: bár az esetek többségében valóban csak műtéti úton gyógyítható a végbélsipoly, egyrészt azonban nem mindig, másrészt pedig ezek többnyire ambuláns beavatkozások, amelyek teljes érzéstelenítésben történnek.
Mikor nem kell műtét a végbélsipoly kezeléséhez?
Mint az imént leírtuk, a végbélsipoly kezeléséhez bizonyos esetekben nem kell műtét. Ez azonban csak akkor állja meg a helyét, ha a betegség hátterében valamilyen bélbetegség húzódik meg, és nem sérülés vagy tályog váltotta ki.
Az enyhébb stádiumú végbélsipolyok esetén előfordulhat, hogy a kezelőorvos immunmodulátorokat is kipróbál a sipoly megszüntetése érdekében, de a legtöbbször az ambuláns sebészeti beavatkozás hoz eredményt.
Hogyan zajlik a végbélsipoly műtét?
A végbélsipoly műtétről tudni kell, hogy a célja a sipolyjárat lezárása, amihez először fel kell kutatni a nyílásokat. Ez a végbél irányából néha nehezebb feladat.
Hogy a sipolyjáratot miként zárják el, azt minden esetben meghatározza a végbélsipoly jellege.
Egy egyszerűbb sipolynál, amelynek nincsenek elágazásai és csak nagyon kevés izmot érint – ezt nevezhetjük korai stádiumnak is –, általában fistulotómiával megszüntethető a probléma, amit elegendő egyszer alkalmazni és kimagasló sikerráta érhető el vele.
Részeként a sebész átvágja a sipolynyílást, hogy az könnyebben tudjon ürülni, majd a fertőzött szövetek eltávolításával elindulhat egy természetes gyógyulási folyamat.
Ha a végbélsipoly járata elágazó és túl sok izmot érint, az minden esetben komplex problémának tekinthető, ami speciális sebészeti beavatkozást, illetve gyakran beavatkozásokat követel.
Sikerrel alkalmazható ilyenkor a Seton drenázs, ami egyfajta speciális sebészeti cérna. Ezt átvezetnek a sipolyjáraton, hogy biztosítsa a folyamatos ürülést, ezáltal a természetes tisztulást és gyógyulást.
A drenázst minden esetben el kell távolítani a gyógyulási folyamat elindulását követően és a sipoly nyílását is le kell zárni.
A másik sikeres beavatkozás az úgynevezett LIFT műtét. Ebben az esetben a sipoly zárása, valamint a fertőzött szövetek eltávolítása történik. Sok esetben a Seton drenázs alkalmazása után kerül rá sor, méghozzá a teljes gyógyulás és az ismételt kialakulás elkerülése érdekében.