Manapság az unokák olyan természetességgel nyomkodják a digitális eszközöket, mintha ezzel születtek volna. És talán így is van! De mi, tapasztaltabb generáció, nem adhatjuk könnyen magunkat – ha nem is értjük teljesen ezeket a kütyüket, legalább eljátszhatjuk, hogy igen. Íme néhány trükk, amivel fenntarthatjuk a tekintélyünket, és elkerülhetjük a „nagyi, add ide, majd én megcsinálom!” helyzeteket.

1. Használjunk okos kifejezéseket

Ha elhangzik egy olyan szó, mint „widget”, „cache” vagy „algoritmus”, bólintsunk jelentőségteljesen, és mondjunk valamit, ami általánosan hangzik: „Igen, az algoritmusok mostanában nagyon megváltoztak!” Ez azonnal megalapozza a hitelességünket.

2. Néha nyomjunk meg egy random gombot

Semmi sem sugározza jobban az önállóságot, mint az, ha magabiztosan nyomogatunk valamit a képernyőn. Ha véletlenül kikapcsoljuk a készüléket? Ne pánikoljunk! Nyugodtan mondjuk azt, hogy „Most frissítem a rendszert.”

mintha ertenenk az unokak digitalis kutyuit 1
Mintha értenénk az unokák digitális kütyüit

3. Időnként hivatkozzunk a „régi szép időkre”

Semmi sem tereli el jobban a figyelmet arról, hogy fogalmunk sincs, mit csinálunk, mint egy kis nosztalgia. „Bezzeg a mi időnkben a tévét még kézzel kellett átkapcsolni!” – ezzel az unoka egy pillanatra elmereng, mi pedig nyerünk egy kis időt a megfelelő gomb keresésére.

4. Változtassuk meg a témát

Ha túl bonyolult a kérdés, gyorsan térjünk át egy másik témára! „Ez egy remek telefon, de vajon mit eszünk ebédre?” vagy „Érdekes, de láttad már, milyen szépen kinyíltak a rózsák a kertben?”

5. Ha minden kötél szakad, kérdezzünk vissza tudományosan

Ha az unokánk belemerül a technikai részletekbe, ne veszítsük el a fejünket! Mondjunk ilyesmit: „És mondd csak, az interfész optimalizálása mennyiben befolyásolja az adatfolyamot?” Ettől ők is elbizonytalanodnak, mi pedig időt nyerünk.

6. Mindig legyen nálunk egy szemüveg

Ha valami igazán bonyolult dolgot kellene megoldanunk a képernyőn, egyszerűen vegyük fel a szemüveget, és sóhajtsunk: „Olyan aprók ezek a betűk! Na, adj egy percet, mindjárt megoldom!”

mintha ertenenk az unokak digitalis kutyuit 2
Mintha értenénk az unokák digitális kütyüit

7. Használjunk technikai problémára hivatkozást

Ha elakadunk valahol, mondjuk azt, hogy „Biztos a Wi-Fi rossz mostanában” vagy „Ez biztos egy frissítés miatt van így.” Ezek a mondatok mindig működnek, mert senki sem tudja pontosan, mikor történnek frissítések.

8. Mindig legyen nálunk egy unoka, aki segít

A legjobb trükk? Ha már nagyon elakadtunk, mondjuk el a varázsmondatot: „Tudod, én is tudnám, de inkább megnézem, te hogy csinálod, csak hogy megbizonyosodjak róla.” Így nemcsak hogy segítenek nekünk, de még úgy is tűnhet, mintha mindezt mi is tudnánk.

Végső soron az a legfontosabb, hogy ne vegyük túl komolyan ezeket a dolgokat. Az unokák mindig tudni fogják, hogy mi vagyunk a tapasztaltabbak – akkor is, ha a telefont fejjel lefelé tartjuk.