Párhuzamos egyenlőtlenségek.
A demencia világszerte rengeteg embert érint és nem csupán a betegeket, de az egész családot. A páciensek elveszítik emlékezetüket, ítélőképességüket, személyiségüket, miközben a családtagok tehetetlenül nézik a fájdalmas folyamatot. A gondozás drága és megoldatlan, mindenkire óriási terheket ró, sokak számára pedig egyenesen elérhetetlen.
Némi jó hírt jelent ahogy az Amerikai Nemzeti Időstudományi Intézet szerint a 65 év felettieknél a demencia egyre szorul vissza, jelentősen csökkent a tartós egyenlőtlenségek ellenére. A kutatócsapat 20 ezer egyén adatait vizsgálta, kognitív teszteredményeket elemzett és átnézte a klinikailag diagnosztizált demencia esetek arányát. A 2000 és 2016 közötti időszakban követték a változásokat.
A felfedezés igazán nagyszerű: a demencia korhoz kötött előfordulása 12,2%-ról 8,5%-ra esett vissza 2016-ra, ez egy jelentős javulás. Érdekes módon a leggyorsabb csökkenés az első 4 évben volt megfigyelhető.
A nők esetében továbbra is magasabb maradt a demencia aránya, noha náluk is nagyobb visszaesést tapasztaltak a vizsgált időszakban. A fekete férfiaknál is nagyobb volt csökkenés, mint a fehéreknél, de az átlagnál mégis magasabb maradt.
Röviden megfogalmazva: a társadalmi egyenlőtlenségek párhuzamosnak tűnnek a demencia arányában tapasztalható egyenlőtlenségekkel.
A jobb oktatás, a kevesebb dohányzás, a jobb szív- és érrendszeri egészség mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a demencia kockázata csökkenjen.
A kutatók azt találták, hogy a 40%-os javulást a férfiak között az oktatási lehetőségek javulására vezethetik vissza, mivel a főiskolát végzettek (akik a vizsgált időszakban már 65 év felett jártak) aránya 21,5%-ról 33,7%-ra nőtt. A nők között is volt egy növekedés, ami 20%-os csökkenést eredményezett a demencia előfordulásában. A nők is egyre többen kerülnek a felsőoktatásba, ugyanakkor egyre több színesbőrű jut minőségi oktatáshoz az 1960-as évekhez viszonyítva, mindez pedig tetten érhető a demencia betegek számának alakulásában is.
Az edukációs szakadék csökkentése a rasszok és etnikai csoportok között erőteljes eszköz lehet az egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentésében általánosságban is, a demencia esetében pedig különösképpen.