Egy elesés idősebb korban nemcsak fájdalmas, hanem ijesztő is – hiszen sokan attól tartanak, hogy sosem lesznek már a régiek. Egy új kutatás azonban meglepő és biztató eredményt hozott: azok az idősebb emberek, akik pozitívan gondolkodnak az öregedésről, gyorsabban épülnek fel egy ilyen baleset után.

A hozzáállás ereje – mit vizsgáltak a tudósok?

A Yale Egyetem kutatócsoportja 2025 májusában publikálta tanulmányát a JAMA Network Open folyóiratban. Több mint 1700 idős ember adatait elemezték, akik valamilyen eleséses balesetet szenvedtek. A résztvevők átlagéletkora 78 év volt.

A kutatók azt vizsgálták, hogy milyen szerepet játszik a felépülésben az úgynevezett „pozitív öregedési attitűd” – vagyis az, hogy az érintettek hogyan vélekednek az időskorról, saját testi és lelki állapotukról, jövőjükről.

pozitiv gondolkodassal a gyorsabb felepulesert 1
Pozitív gondolkodással a gyorsabb felépülésért

A pozitív hozzáállás gyógyító hatása

A pozitív gondolkodású résztvevők nemcsak gyorsabban tértek vissza a mindennapi tevékenységekhez, hanem nagyobb arányban nyerték vissza korábbi önállóságukat is. Akik az öregedést természetes, sőt értékes életszakasznak tekintették, jobban együttműködtek a kezeléssel, motiváltabbak voltak a rehabilitációban, és összességében jobb fizikai állapotba kerültek a gyógyulás végére.

Az elme és a test kapcsolata: több mint pszichológia

A pszichológiai állapotunk – különösen időskorban – nemcsak a közérzetünket befolyásolja, hanem a fizikai gyógyulás menetét is. A negatív hiedelmek („úgysem leszek már a régi”, „az én koromban már mindegy”) csökkenthetik az aktivitást, a gyógytornában való részvételt, és akár lassíthatják is a regenerációs folyamatokat.

Ezzel szemben a pozitív hozzáállás erősítheti az önbizalmat, javíthatja az alvást, csökkentheti a stresszt – ezek pedig mind hozzájárulnak a testi felépüléshez.

Tippek, hogy a gondolkodásunk is támogassa a gyógyulást

  • Ne az éveket, hanem az élményeket számoljuk! Az öregedés nem elvesz, hanem sokszor új nézőpontot ad.
  • Keressünk társaságot! A közösség támogatása, beszélgetés, nevetés erőt adhat a nehéz időszakokban is.
  • Mozogjunk annyit, amennyit lehet! Még a napi séta is visszaadhatja az önállóság érzését.
  • Kérjünk segítséget – akár szakembertől is! A lelki támogatás legalább olyan fontos, mint a fizikai terápia.
pozitiv gondolkodassal a gyorsabb felepulesert 2
Pozitív gondolkodással a gyorsabb felépülésért

A hozzáállás valóban gyógyít

Az öregedés elkerülhetetlen, de nem mindegy, hogyan éljük meg. A kutatás üzenete egyértelmű: az, amit magunkról és a jövőnkről gondolunk, valódi hatással van a gyógyulásunkra is. Ezért nemcsak a csontokat, izmokat, hanem a gondolatainkat is érdemes ápolni.

Forrás: Levy BR, Zhou X. „Association Between Older Adults’ Positive Age Beliefs and Recovery From Disability After a Fall.” JAMA Network Open. 2025;8(5):e2410085. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.10085