Az április 1-jén életbe lépett, 2025-ös új egészségügyi protokoll komoly aggodalmakat váltott ki Magyarországon, mivel több betegcsoport számára jelentősen korlátozza a csípő- és térdprotézis műtétekhez való hozzáférést. A döntés hátterében az egészségügyi ellátás hatékonyságának javítása és a várólisták rövidítése áll, azonban szakmai szervezetek és betegek szerint ez súlyos negatív következményekkel járhat.

Kik kerültek veszélybe?

Az új szabályozás értelmében azok a betegek, akiknek testtömegindexe (BMI) 35 és 40 között van, nem kerülhetnek fel a csípő- és térdprotézis műtétek várólistájára mindaddig, amíg nem sikerül csökkenteniük testsúlyukat. Az intézkedést azzal indokolják, hogy így csökkenthető a műtéti kockázat, javítható a műtét sikeressége és felgyorsítható a rehabilitáció. Ugyanakkor szakértők és orvosok is kritizálják ezt az általánosító döntést, mivel úgy vélik, hogy minden beteget egyedileg kellene megítélni, figyelembe véve egészségi állapotukat, életminőségüket és egyéni körülményeiket is.

Nem csak a túlsúlyosokat érinti

A szabályozás nem kizárólag a túlsúlyos betegekre vonatkozik. Olyan betegcsoportok is veszélybe kerültek, mint a stroke-on átesett személyek bizonyos csoportjai, egyes daganatos betegek, valamint autizmussal élő emberek és más értelmi fogyatékossággal élő személyek, például Down-szindrómások is. Az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ) már hivatalosan is tiltakozott az intézkedés ellen, hangsúlyozva, hogy különösen az autizmussal élők és más értelmi fogyatékossággal élők számára lehetetlen vagy nagyon nehéz az új feltételek teljesítése. Ezek a betegek ugyanis gyakran kooperációs problémákkal küzdenek, így az új protokoll miatt teljesen eleshetnek a létfontosságú ellátástól.

kik maradnak le a muteti varolistakrol 1
Kik maradnak le a műtéti várólistákról?

Hol lehet utánanézni a protokollnak?

A részletes protokoll a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján érhető el, ahol minden érintett megtekintheti a pontos előírásokat, feltételeket és kizáró okokat. Emellett érdemes követni az érintett szakmai és civil szervezetek, például az AOSZ weboldalát is, ahol rendszeres frissítéseket, tiltakozásokat és javaslatokat tesznek közzé az új szabályozással kapcsolatban.

Miért szigorítanak?

Jelenleg több mint 23 ezer beteg vár Magyarországon csípő- vagy térdprotézisre, a várakozási idő pedig akár hónapokat, sőt bizonyos esetekben éveket is jelenthet. A NEAK az új protokolltól azt reméli, hogy jelentősen lerövidülnek majd a várólisták, és ezáltal igazságosabb és gyorsabb ellátást kaphatnak azok a betegek, akik az új feltételeknek megfelelnek.

Van más megoldás?

Bár az új szabályozás indokolt lehet bizonyos szakmai szempontokból, a legtöbb szakember egyetért abban, hogy szükség lenne egy differenciáltabb megközelítésre. Az általános kizárások helyett egyedi elbírálási rendszer bevezetését sürgetik, amely biztosítaná, hogy senki ne essen el a szükséges orvosi ellátástól pusztán általános kategóriák alapján.