Egy dallam, amit nem felejtünk – talán nem véletlenül. Egyre több kutatás mutat rá, hogy a zene nemcsak örömforrás, hanem az agyunk edzőterme is lehet. Egy friss tanulmány szerint a rendszeres zenehallgatás és zenélés segíthet megelőzni a szellemi hanyatlást, és különösen idősebb korban lehet belőle igazi mentális vitamin.
Mi történik, ha rendszeresen dalra fakadunk?
A kutatást a torontói Baycrest Centre kutatói végezték, és 2023-ban publikálták. A tanulmányban 470 egészséges idős résztvevőt követtek nyomon három éven keresztül. Azt vizsgálták, hogyan hat az éneklés, a zenehallgatás vagy éppen a zenei memória gyakoroltatása az agy működésére.
Az eredmények szinte zeneként szóltak a kutatók fülébe: akik rendszeresen részt vettek zenei foglalkozásokon, jobban teljesítettek a memóriateszteken, és kevésbé mutattak demenciára utaló jeleket, mint azok, akik nem „hangolódtak rá” a zenére.

Miért olyan ütős edzőpartner az agyunknak a zene?
A zene valóságos agyaktivátor: egyszerre mozgósítja a memóriáért, figyelemért és érzelmekért felelős területeket. Olyan, mintha egy jó nóta egyszerre lenne sudoku, tornaóra és ölelés az agynak. Különösen hasznosak a közös zenei élmények – például az éneklés vagy ritmushangszerek használata –, mert ezek nemcsak az agytekervényeket, hanem a társas kapcsolatokat is felpezsdítik.
Nem csak nótázgatás – komoly esély a megelőzésre
Korábban a zene főként a demenciával élők tüneteinek enyhítésében kapott szerepet: segített hangulatot javítani, emlékeket előhozni, szorongást oldani. A mostani kutatás azonban új irányt mutat – eszerint a zene nemcsak kezelni, hanem talán megelőzni is képes lehet a kognitív hanyatlást.
Mit tegyünk? Hát énekeljünk el mindent, amit csak lehet!
- Daloljunk a fürdőszobában vagy főzés közben – a lényeg, hogy szóljon a hangunk!
- Hallgassunk zenét, ami nosztalgiát kelt vagy feldob!
- Menjünk kórusba, zenei klubba – jó a hangulat és még az agynak is jót tesz!
- Próbáljunk ki egy hangszert – lehet, hogy ott lapul bennünk a következő nagymamák rockbandája!
Mi is az a demencia, ha nem zene?
A demencia nem egy zeneszám címe, hanem egy gyűjtőfogalom többféle agyi működészavarra. Leggyakoribb formája az Alzheimer-kór. A lényeg: az agysejtek fokozatos pusztulása miatt romlik a memória, a gondolkodás és az önállóság.
Korai jelek:
- elfelejtjük, hová tettük a szemüvegünket (és a teát is… kétszer),
- nehezünkre esik egy ismert útvonalat követni,
- gyakrabban „megbicsaklik” a beszéd vagy a döntés,
- visszahúzódunk a társaságból.

Van valami, amit mi is tehetünk? Több is van!
Bár a demenciát jelenleg nem tudjuk véglegesen meggyógyítani, sokat tehetünk a megelőzésért:
- Tartsuk karban az agyunkat – olvasással, rejtvényekkel, zenei emlékek felidézésével.
- Mozogjunk, sétáljunk – még jobb, ha mindezt zenére tesszük!
- Figyeljünk oda az egészségünkre, különösen a vérnyomásra és vércukorra.
- Ne zárkózzunk be – egy beszélgetés vagy közös éneklés többet ér, mint hinnénk.
Ha tehát úgy érezzük, hogy egy dallam feldobja a napunkat – higgyük el, az agyunk is ezt gondolja. És lehet, hogy ez a legszebb „ajándékdal”, amit saját magunknak adhatunk.
Forrás: Baycrest Centre. „Can music help prevent cognitive decline?” 2023. (https://www.techexplorist.com/music-help-prevent-cognitive-decline/59043/)