A megelőzés a kulcs.
Ki ne szeretne hosszabban minőségi életet élni? Aki erre vágyik, annak már 40 éves kora körül tudatosan kell ügyelnie az életmódjára. A kutatók 700 ezer amerikai mindennapi szokásait vizsgálták, 8 kulcsfontosságú tényezőt meghatározva. A megfigyeléseik szerint azok a férfiak, akik mind a 8 szokást beépítették az életükbe 40 éves korukra, átlagosan 24 évvel tovább éltek, mint azok, akik nem. Azok a nők, akik így tettek, pedig 21 évvel hosszabbították meg az életüket.
A 8 szokás a következő: fizikai aktivitás, opiátoktól való tartózkodás, a dohányzás mellőzése, a stressz kezelése, a rendszeres mértéktelen alkoholfogyasztás mellőzése, helyes étrend, megfelelő alvás, pozitív társadalmi kapcsolatok.
Noha ezek alapvetően jól ismert dolgok, a 21-24 év többlet rávilágít arra, hogy mégis mennyire fontosak a mindennapi életünkben. Egészen meglepő, hogy mennyit proftálhatunk egy-kettő-három faktor beépítéséből is. A tanulmány szerint minél előbb változtatunk, annál jobb, de még a 40-es, 50-es, sőt 60-as éveinkben történő átszokásnak is komoly előnyei lehetnek.
Az adatokat és kérdőíveket 2011-2019 között gyűjtötték egy program keretében, egészen pontosan 719 147 embertől. A résztvevők 40-99 év közöttiek voltak, a nyomonkövetések során 33 375 haláleset történt.
Az alacsony fizikai aktivitás, az opiátok fogyasztása és a dohányzás volt a legnagyobb bűnös: 30-45%-kal növelte a halálozások kockázatát. A stressz, az ivászat, a szegényes étrend és a kevés alvás egyenként kb. 20%-kal növelte a halálozás kockázatát. A pozitív társadalmi kapcsolatok hiánya csupán 5%-os növekedést eredményezett.
Az eredmények hangsúlyozzák az életmódbeli tényezők szerepét, amelyek hozzájárulnak a krónikus betegségekhez is, amilyen például a 2-es típusú diabétesz vagy a szívbetegségek.
Soha nem késő változtatni, még azoknak sem, akik alapvetően egészséges életet élnek.
A megelőzés lenne a cél, az megfelelő életmóddal a betegségek elkerülése, nem pedig a tünetek kezelése a már kialakult problémák esetében.