Hazánk sereghajtó.
A szubjektív jólétet igyekezett felmérni az Eurostat az éves jelentésében az Európai Unió 27 tagállamában. A lista élén végző Ausztria összesen 7.9 pontot gyűjtött a lehetséges 10-ből az életminőségi mutatók alapján.
Az EU legboldogabb országát Lengyelország, Finnország és Románia követi, ők holtversenyben kerültek a második helyre 7.7 ponttal. A lista legvégén Bulgária kullog 5.6 pontot érő elégedettségi index-szel. A kontinensen élők átlaga 7.1 pont, ami a szakértők szerint meglehetősen nagy elégedettségre utal.
Az olyan tényezők, mint az iskolázottság, a család és az anyagi stabilitás kihatnak a válaszadók általános elégedettségére, sokkal jobban, mint az anyagi jólét.
Érdekes, hogy például olyan, alacsony jövedelemmel rendelkező országok is mint Románia vagy Lengyelország, a legelégedettebbek közé kerültek. Mindez rámutat annak a kapcsolatnak komplexitására, ami a szubjektív jólét és a gazdaság között van.
Olaszország, Spanyolország és Franciaország, a 3 vezető gazdaság az EU-ban a kontinens 7.1 átlagpontja körül végzett.
Németország ugyanakkor az egyik legboldogtalanabb országnak bizonyult a felmérés során, csupán Bulgáriát sikerült megelőznie.
6.5 pontot ért el, ami jelentős visszaesés a tavalyi 7.1 ponthoz képest. Noha a tanulmányból nem derül ki, hogy mi az oka annak, hogy az általános elégedettség ilyen mértékben csökkent Németországban, úgy tűnik, hogy más felmérések is, ezen eredményekkel összhangban ugyancsak a lakosok hangulatának hanyatlását mutatják. Egy különálló vizsgálat (amit a kölni Rheingold Intézet végzett) során csupán a németek 22%-a vallotta magát elkötelezett optimistának, míg 29% elégedett mérsékeltnek. A felmérés során az is kiderült, hogy a felnőttek 20%-a szorongással küzd, míg 9% érdektelennek bizonyult. Úgy tűnik, hogy az aggodalmak Németország gazdasági stagnálásával, az ukrajnai háborúval és a bevándorlással kapcsolatosak.
Magyarország az uniós átlagérték alatt végzett, a sereghajtók között, a nem túl rózsás 22. helyen.