Védelem a tolvajok ellen.
Mielőtt feltalálták a könyvnyomtatást és az olvasnivaló tömegesen elérhetővé és olcsóvá vált volna, a könyvek felbecsülhetetlen értéket jelentettek. A középkorban egy könyv hihetetlenül drága volt. Minden egyes példányt kézzel készítettek, másoltak, rendkívüli precizitással és szakértelemmel, több ezer órán át.
Később, amikor az első közkönyvtárakat megnyitották, a könyveket leláncolták, hogy megóvják őket a tolvajoktól, mégis biztosítsák a hozzáférhetőségüket. A láncot a könyv sarkához vagy fedeléhez rögzítették egy gyűrű segítségével és elég hosszúra hagyták, hogy a könyv leemelhető legyen a polcról. Olvasni így lehetett, de a könyvtárból kivinni nem. Csak a könyvtárosnak volt olyan kulcsa, amivel a láncról is leválaszthatta a könyvet. A könyveknek a lapja állt kifelé, ami nem tűnik logikusnak, de lehetővé tette, hogy az olvasó kinyissa anélkül, hogy meg kelljen fordítania és a lánc összegabalyodna.
A nyomdák elterjedésével a könyvek már sokkal több példányban váltak elérhetővé, az 1800-as évekre a leláncolás gyakorlata is megszűnt. Maradtak azonban ilyen könyvtárak, igaz, ezek már csak a múlt őrzőjeként működnek.
A Hereford-i katedrális könyvtára
Az angliai Hereford-i katedrális könyvtára a legnagyobb fennmaradt láncos könyvtár, 1611-ben alapították. A bibliotékában főként régi könyveket, kéziratokat, találunk, némelyiket ősi kézírással, gyönyörű, arany és színes illusztrációkkal.
Zutphen leláncolt könyvtára („Librije”)
A Hollandiában, a St. Walburgis templomban található könyvtár a 16. században alakult. Belseje és maga az épület azóta szinte változatlan formában maradt fenn. Az egyik legértékesebb könyv itt a Herefordi evangéliumok, angolszász betűkkel, a 780 körüli időkből, de őriznek itt egy ősi tölgyfa ereklyetartót is.
Francis Trigge leláncolt könyvtár
Az angliai Francis Trigge leláncolt könyvtár 1598-ban alakult, Anglia első köz referencia könyvtáraként. 356 különálló tétel került kategorizálásra, ebből 80 lánca még mindig érintetlen. A csatolmányaik azonban modernek, a pusztuló verandaszoba 1884-es restaurálásából származnak.
A Királyi Általános Iskola leláncolt könyvtára
Az angliai Guildfordban működő könyvtárat a 16 század végén alapították. A legrégebbi kötetét 1480 körül Velencében nyomtatták.
Wimborne katedrális leláncolt könyvtára
Ez Angliában a második legnagyobb ilyen jellegű bibliotéka. Az 1686-ban alapított könyvtár kb. 150 leláncolt könyvvel büszkélkedhet.
Malatestiana Bibliotéka
Az 1454-ben alapított könyvtár az itáliai Cesena-ban egy korábbi ferences kolostorban található.
Wells katedrális leláncolt könyvtára
Az angliai bibliotéka 1800 előtt kiadott könyveket rejt, többek közt a teológia vgy az orvostudomány témakörében A legrgébbi darab az 1472-ben Velencében kiadott ‘Pliny Naturalis Historiae’, de óriási érték a legkorábbi teljes világatlasz is, Abraham Ortelius munkája.
@foxexplores Wells Cathedral is home to the most incredible Chained Library, giving inspiration for the restricted section at Hogwarts #wellscathedral #chainedlibrary #restrictedsection #hogwarts #Wells #England #cathedral #history ♬ Hedwig’s Theme (Theme from Harry Potter) – John Williams & Synchron Stage Orchestra & Wizarding World