Részletgazdag famunkák.
A középkorban egy újfajta, faszerkezetes építési technika vált népszerűvé a nyugat-európai országokban, elsősorban Norvégiában, ahol rengeteg templom készült ezzel a módszerrel. Az úgynevezett dongatemplomok tervezésének kulcseleme az, hogy ahelyett, hogy a teherhordó oszlopokat közvetlenül a talajba helyezték volna, így hajlamossá téve azokat a rothadásra, inkább egy szikla alapot készítettek, erre emelték a favázat. A fadeszkák és sarokoszlopok így közvetlenül egy emelvényen fekszenek, amely megvédi őket az időjárás viszontagságaitól és a víz pusztító hatásától. A módszer olyan hatékonynak bizonyult, hogy a 12. században épült templomok közül jó pár még ma is áll.
A becslések szerint a 12-23. században 1300-2000 dongatemplom épült Norvégiában, némelyik teteje többszintes, háromszögkeretes, a keretek mérete fokozatosan csökken. Több templom rendelkezik pogány vagy keresztény motívumokat tartalmazó, finom fafaragásokkal és falfestményekkel díszített portállal is.
Napjainkra kb. 30 templom élte túl az évszázadokat, a leghíresebb, legszebb dongatemplomok közül mutatunk be néhányat:
Borgundi dongateplom
A legismertebb dongatemplom 1180 és 1250 között épült, jelenleg múzeumként üzemel.
Urnes-i dongatemplom
Az 1130-ban épült templom a legrégebbi, ma is fennmaradt példa. Számtalan részletgazdag faragványt, viking tradicionális motívumot rejt, de liturgikus kellékeket is találunk benne.
Heddal-i dongatemplom
Norvégia legnagyobb dongatemploma a 13. század elején épült.
Hopperstad-i dongatemplom
Szintén egyike a legrégebbi szentélyeknek.
Gol-i dongatemplom
Az épület jelenleg Oslóban található, mivel lebontásra ítélték eredeti helyén, Golban.
Lom-i dongatemplom
A háromhajós templom egyike a legrégebbi dongatemplomoknak, a 12. század második felében épült, az eredeti középkori sárkányfejes címere a mai napig fennmaradt.
https://www.flickr.com/photos/red5standingby/3904302455/