Az agyvérzés – vagy ismertebb nevén stroke – az egyik legrettegettebb egészségügyi probléma, amely a magyar lakosságot is széleskörűen érinti. Fontos tudni, hogy nem csak a súlyos agyvérzés jeleit kell komolyan venni: az enyhe stroke, vagy más néven TIA (tranziens iszkémiás roham) épp olyan komoly figyelmeztető jel lehet, amit sosem szabad figyelmen kívül hagyni.

Mi is az a stroke?

A stroke olyan állapot, amikor az agyba irányuló vérellátás megszakad, aminek következtében az agy egyes részei nem kapnak elegendő oxigént és tápanyagot. Ez a véráramlási hiány az agyszövet sérüléséhez vezet, amely komoly élettani funkciók kiesését okozhatja. A stroke leggyakoribb oka az artéria elzáródása (érelzáródás, trombózis) vagy az érfal megrepedése miatti vérzés. A stroke egyértelműen sürgős orvosi beavatkozást igénylő helyzet, hiszen az agyi károsodás mértéke és a gyógyulási esélyek nagyban függenek attól, hogy milyen gyorsan érkezik segítség.

Mi okozza a stroke-ot?

A stroke fő kockázati tényezői közé tartozik a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, az elhízás, valamint a mozgásszegény életmód. A stroke kockázata az életkor előrehaladtával nő, de az életmód megváltoztatásával jelentősen csökkenthető. Az érbetegségek és a keringési problémák együttese jelentős szerepet játszik a stroke kialakulásában.

Az enyhe stroke (TIA) jelei

Az enyhe stroke vagy TIA (tranziens iszkémiás roham) átmeneti állapot, amelynek során az agy egy részének vérellátása ideiglenesen megszakad, de nem okoz tartós károsodást. A tünetek gyakran csak pár percig tartanak, majd teljesen elmúlnak, de ez nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül lehet hagyni. Az ilyen rohamok figyelmeztető jelek, hogy nagyobb stroke veszélye fenyeget.

Az enyhe stroke tünetei a következők lehetnek:

  • Arcbénulás: az arc egyik oldalán hirtelen elernyedés vagy zsibbadás érezhető, és a szájzug lefelé hajlik.
  • Kar vagy láb gyengesége vagy zsibbadása: egyik oldalon jelentkező erőtlenség vagy zsibbadás, ami akadályozhatja a mozgást.
  • Beszédzavar: az illető nem tudja érthetően kifejezni magát, vagy nehezen érti meg a beszédet.
  • Látászavarok: az egyik vagy mindkét szemre vonatkozóan homályos vagy kettőslátás.
  • Egyensúlyzavar: szédülés, bizonytalan járás, hirtelen esések.

Mikor kell mindenképpen orvoshoz fordulni?

A stroke esetében a legfontosabb – főleg enyhe tünetek mellett is –, hogy azonnal orvosi segítséget kell kérni. Az idő kulcsfontosságú, hiszen minden perc számít: az agyszövet sérülése állandó lehet, ha nem biztosítják a megfelelő kezelést időben. A szakemberek szerint a legjobb eredmények akkor érhetők el, ha a beteg 3-4,5 órán belül megkapja az első orvosi kezelést.

Ha ön vagy valaki a környezetében a fent említett tüneteket észleli, hívja azonnal a mentőket. Az úgynevezett „FAST” (azaz magyarul „gyors”) elv alapján könnyen megjegyezhető, hogy mire kell figyelni:

  • Face (arc): az arcon hirtelen jelentkező elernyedés, aszimmetria.
  • Arm (kar): az egyik kar gyengesége vagy zsibbadása.
  • Speech (beszéd): a beszéd elmosódottá, érthetetlenné válik.
  • Time (idő): minél gyorsabban cselekedni kell, hívni a mentőket.

Az időben érkező orvosi segítség életet menthet és csökkentheti a maradandó károsodás esélyét.

Miért fontos a gyors beavatkozás?

A stroke sürgős orvosi ellátást igényel, hiszen minél tovább marad fenn az agy vérellátási zavara, annál nagyobb lesz az agyi károsodás mértéke. Az időben megkezdett kezelés javíthatja a felépülés esélyeit, csökkentheti a hosszú távú rokkantság kockázatát és növelheti az életminőség megtartásának esélyeit. A trombolitikus kezelések, amelyek a véralvadásokat feloldják, valamint a mechanikus trombektómia, amely során a trombus fizikailag eltávolítható az agyérből, csak korlátozott időn belül alkalmazhatók.

Tudományos hivatkozások

  1. Sacco, R. L., et al. (2013). „An updated definition of stroke for the 21st century: a statement for healthcare professionals from the American Heart Association/American Stroke Association.” Stroke, 44(7), 2064-2089.
  2. Kernan, W. N., et al. (2014). „Guidelines for the prevention of stroke in patients with stroke and transient ischemic attack.” Stroke, 45(7), 2160-2236.
  3. Wardlaw, J. M., et al. (2014). „Thrombolysis for acute ischaemic stroke.” Cochrane Database of Systematic Reviews, (7).