Van az úgy, hogy az ember belép a nappaliba, köszön az unokájának, mire az ránéz, és ennyit mond: „LOL”. Egy pillanatra talán elbizonytalanodunk, hogy most kinevetett, vagy csak örül, hogy lát – de ne aggódjunk, ez csak a digitális dialektus egyik változata. A mai gyerekek (és fiatalok) valóban mintha másik bolygón élnének: TikTok, gaming, mémek, emojik. De van egy jó hírünk: a jó beszélgetés nyelvét minden generáció meg tudja tanulni – még akkor is, ha néha úgy tűnik, ehhez fordítógép kellene.
1. Ne akarjunk menők lenni – legyünk kíváncsiak!
A legbiztosabb módja annak, hogy az unoka kínosan elfordítsa a fejét, ha hirtelen azt mondjuk: „Tudod, tegnap megnéztem egy TikTokot, nagyon krinnyz volt!” Itt két dolog történhet: vagy azonnal orvost hívnak, vagy örökre elfelejtenek megszólítani. Szóval ne játsszuk meg magunkat. Inkább kérdezzünk! A kíváncsiság nem ciki, sőt: ha őszintén érdekel, mit szeret a Minecraftban, vagy miért jó nézni valakit, aki 5 órán keresztül mutogat a levegőben, azzal azt üzenjük: „Figyelek rád, még ha néha nem is értem, mi történik.”

2. Ne csak kérdezzünk – osszunk meg mi is magunkból!
Meséljünk a saját fiatalkorunkról! Hogy mi volt a legnagyobb technikai újítás: amikor a telefon tekerős volt, és a zsinór annyira felcsavarodott, hogy külön diploma kellett hozzá, hogy kibogozd. Hogy nem volt „streaming”, hanem volt egy tévé, két csatornával, és akkor néztél mesét, amikor ők akarták, nem amikor te.
A gyerekek imádják az ilyen sztorikat – főleg, ha nem tanító bácsis hangon mondjuk, hanem kicsit önironikusan. Mintha elmesélnénk egy túlélőtúrát: „Tudod, kisunokám, mi akkor is eljutottunk A-ból B-be, amikor nem volt GPS. Sőt, térképet használtunk. Papírból!”

3. Ne féljünk az új dolgoktól (de ne is akarjuk mindet megérteni)
Néha az a legjobb stratégia, ha őszintén bevalljuk: „Fiam, nem tudom, mi az a Roblox, de mutasd meg, hadd boruljak ki kulturáltan.” Ha ezt mosolyogva, nyitottan tesszük, az unoka is szívesen mesél. Sőt, büszke lesz, hogy taníthat valamit. Csak legyünk felkészülve, hogy a végén mi is megtanulunk legalább két új szót – amit soha többé nem tudunk rendesen használni, de ez mellékes.
4. A humor közös nyelv – még ha más is a poén
Az unokák másfajta humort fogyasztanak – sokszor gyorsabbat, furcsábbat, vagy egyszerűen értelmezhetetlent. De ha mi is merünk nevetni magunkon, az már fél siker. Mondjuk nyugodtan: „Na, ezt most nem értettem, de legalább már tudom, mi az, amit sosem fogok.” A jókedv ragadós. És még ha nem is mindig ugyanazt értjük vicces alatt, az együttnevetés mindig közelebb hoz.
5. Ne sértődjünk meg, ha nem beszélgetnek sokat
Ha egy unoka beszélget helyett inkább grimaszol, hümmög vagy egy „ok”-kal válaszol – az nem feltétlen elutasítás. Lehet, hogy csak máshogy kommunikálnak. Az is lehet, hogy közben három beszélgetésben vesz részt a telefonján, miközben azt hallgatja, amit mi mondunk. (És néha még válaszol is, ami önmagában Nobel-díjat érdemelne.)
A legrosszabb, amit tehetünk, ha megsértődünk: „Bezzeg én bezzegelhettem volna!” – de inkább ne. A mi figyelmünk megmarad, ők meg talán visszatalálnak hozzánk, ha épp csendesebb vizeken hajóznak.

6. Tiszteljük az ő világukat – és mutassuk meg a miénket
Nem kell megtanulnunk minden platformot és appot. Elég, ha érdeklődést mutatunk. És cserébe mesélhetünk a mi világunkról is. Mutassunk régi fotókat, lejátszhatjuk a kedvenc slágerünket – még az is lehet, hogy tetszeni fog nekik! (Vagy legalább jól fognak szórakozni rajtunk.) A kapcsolat ott kezdődik, ahol a különbözőség már nem akadály, hanem beszélgetésindító.
Generációk között nincs fordítóprogram – csak szív, humor és egy csipet türelem
Az unokák világa gyors, digitális és néha felfoghatatlan – de nem elérhetetlen. Nem kell szlenget tanulni vagy szupernagyira váltani. Elég, ha nyitottak maradunk, merünk kérdezni, és időnként bevalljuk: „Ezt most nem értem, de szívesen hallgatom.” Ez a legjobb híd, amit két világ között építhetünk – és nincs hozzá szükség sem wifi-re, sem frissítésre.