A közhiedelem szerint egy bizonyos kor fölött az ember már csak nosztalgiázik, legfeljebb ismételgeti, amit korábban megtanult. Pedig az agy nem így működik – a tudomány szerint legalábbis biztosan nem. Agyunk ugyanis nem ismeri a „nyugdíjkorhatárt”, és ha megkapja a megfelelő ingereket, életünk végéig képes új kapcsolatokat létrehozni, rugalmasan alkalmazkodni és fejlődni.

1. Az agy olyan, mint egy izom – ha használjuk, erősödik

Tanulás közben új idegi kapcsolatok alakulnak ki, és ez igaz 20, 40 vagy 80 éves korban is. A neuroplaszticitás, vagyis az agy alkalmazkodóképessége nem szűnik meg egy bizonyos életkor után – csak más tempóban, más eszközökkel működik. A lényeg: használjuk!

2. Az életkor nem akadály – csak mások hite

Sokan azért nem vágnak bele valami újba 70 felett, mert úgy érzik, „már minek”, „úgysem megy”, „bután néznék ki”. Pedig a világ tele van 70 felett kezdő gitárosokkal, olasz nyelvet tanuló nagymamákkal és YouTube-on tanuló nyugdíjasokkal. A gát gyakran nem bennünk van, hanem a környezet elvárásaiban.

3. A tanulás nem csak tankönyvből történik

Nem kell iskolapadba ülni vagy vizsgázni ahhoz, hogy tanuljunk. Egy új recept, egy új kertészeti trükk, egy tánclépés vagy egy új telefon használata mind-mind agytorna. A tanulás nem csak a fiatalok kiváltsága – hanem mindannyiunk lehetősége.

lehet meg uj dolgot tanulni 70 felett 1
Lehet még új dolgot tanulni 70 felett?

4. A tanulás örömet ad – és célt

Egy új készség elsajátítása önbizalmat, sikerélményt, sőt akár új társas kapcsolatokat is hozhat. Aki tanul, az aktív marad – és nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is. Ez pedig hozzájárul a demencia megelőzéséhez, a depresszió csökkentéséhez és a jobb életminőséghez.

5. Soha nem volt még ilyen könnyű elkezdeni

Az internet, az online kurzusok, a helyi tanfolyamok vagy a közösségi házak kínálatai rengeteg lehetőséget adnak arra, hogy bármely életkorban új dolgokat tanuljunk. A nehézségek helyett koncentráljunk arra, hogy mit adhat egy új tudás: örömöt, kihívást, izgalmat – és néha még azt is, hogy az unokáink ránk csodálkoznak: „Te tényleg megtanultál e-mailt küldeni?”

lehet meg uj dolgot tanulni 70 felett 2
Lehet még új dolgot tanulni 70 felett?

Mert tanulni nem korhoz kötött, hanem bátorsághoz

A tanulás nem a fiatalság kiváltsága, hanem az emberi kíváncsiság egyik legszebb formája. Aki mer nyitott maradni, kérdezni, kipróbálni – az nem csak frissen tartja az agyát, hanem önmagát is gazdagítja. Hetven felett is, nyolcvan felett is, ameddig csak lehet. És lehet.