Nyár, meleg, szabadság – és persze szúnyogok. Egy esti séta vagy kerti parti után sokszor alig győzzük vakarni magunkat. De vajon tényleg segít a fogkrém, az ecet vagy a jeges borogatás? Nézzük meg, mit mond erről a tudomány – és mit érdemes inkább elfelejteni.

Miért viszket a csípés egyáltalán?

Amikor egy szúnyog belénk szúr, nemcsak vért szív, hanem egy véralvadásgátló anyagokat tartalmazó váladékot is bejuttat, hogy könnyebben folyhasson a vér. Az immunrendszerünk erre gyorsan reagál: hisztamint szabadít fel, amitől kialakul a piros dudor és a viszketés. Minél érzékenyebbek vagyunk, annál erőteljesebb lehet a reakció.

Szúnyogcsípés ellen házilag

A legjobb tanács: ne vakard!

Tudjuk, nehéz megállni, de a vakarás csak fokozza a gyulladást, ráadásul felsértheti a bőrt, így a fertőzés veszélye is nő. Ha csak egy dolgot jegyzel meg ebből a cikkből, legyen ez: a kezed maradjon távol a csípéstől.

Szúnyogcsípés ellen házilag

Hűtsd le magad – szó szerint

Egy jeges borogatás összehúzza az ereket, csökkenti a duzzanatot és enyhíti a viszketést. Egy zacskó fagyasztott borsó vagy hideg vízbe mártott törölköző is megteszi – csak ne közvetlenül a bőrre tedd, mert az akár meg is fagyhat.

Ecet, szódabikarbóna, citrom – mit érnek a házi szerek?

  • Almaecet: enyhén savas kémhatása fertőtlenítő lehet, és picit csökkentheti a viszketést. Érzékeny bőrön viszont nem ajánlott.
  • Szódabikarbóna: vízzel keverve pasztát készíthetünk belőle, amit pár percre a csípésre kenve átmeneti enyhülést hozhat.
  • Citrom vagy lime: fertőtlenítő hatásuk ismert, de napon használva fokozhatják a bőr érzékenységét, súlyosabb esetben akár égési sérülést is okozhatnak – ezért inkább kerüljük.

Szúnyogcsípés ellen házilag

Fogkrém, aloe vera és más „csodaszerek”

  • Fogkrém: a mentolos típusok hűsíthetnek, de a bennük lévő anyagok száríthatják vagy irritálhatják a bőrt.
  • Aloe vera: gyulladáscsökkentő, hidratáló, és valóban hasznos – ha van otthon aloe növényed, nyert ügyed van. Csak vágj le róla egy levelet és a benne lévő zselészerű anyaggal kend be a csípést.
  • Teafaolaj, levendulaolaj: természetes fertőtlenítők, de mindig hígítva használd őket, mert töményen irritációt okozhatnak.

Szúnyogcsípés ellen házilag

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Ha a csípés helye extrém módon megduzzad, begyullad, vagy láz, légszomj jelentkezik, ne próbálkozzunk tovább házi módszerekkel – ezek már súlyos allergiás reakció jelei lehetnek. Ilyenkor mielőbb forduljunk háziorvoshoz vagy bőrgyógyászhoz, súlyosabb tünetek esetén pedig ne halogassuk az ügyelet vagy a sürgősségi felkeresését.

A tudomány és a régi házi praktikák néha találkoznak

Sok házi praktika nem haszontalan, de csodát se várjunk tőlük. A hűtés, az aloe vera vagy a hígított illóolajok valóban enyhíthetnek a kellemetlenségeken, de mindig figyeljünk arra, hogyan reagál a bőrünk. És a legjobb védekezés? Ne hagyjuk, hogy megcsípjenek: szúnyogháló, hosszú ruha,  megbízható szúnyogriasztó – így lehet a mi nyarunk is nyugodt és zavartalan, nem csak a szúnyogoké.