Tartsuk az elmét karban!
Ne szépítsük: az agyunkat is karban kell tartani, ha azt szeretnénk, hogy „képben maradjunk”, és ne induljon vészes hanyatlásnak a szellemünk. Léteznek olyan feladványok, játékok, amelyek segítenek ebben – akár magunkban, akár közösségben művelhetjük őket. Használjuk ki az időnket, legyen a napunk része az elme ápolása is!
Az agytorna előnyei idős korban:
- nagyobb függetlenség-érzetet ad
- fejleszti a gyors gondolkodást
- javítja a memóriát
- javítja a koncentrálóképességet
- a valóság jobb megértésében segít
- fejleszti a kéz-szem koordinációt
- fejleszti a finommotorikus készségeket, jobban megy az írás, rajzolás
- javítja a reakcióidőt
- fejleszti azokat a készségeket, amelyek segítségével önállóan, vagy csapatban tudunk dolgozni
- nagyobb hasznosság-érzetet ad
- növeli a szociális készségeket
- csökkenti a magányérzést
- csökkenti a szorongást, depressziót
- késlelteti a mentális leépülést, a demenciát.
Milyen agytornák ajánlhatók szenioroknak?
1. Keresztrejtvények
Népszerűek és könnyen elérhetőek, akár magazinban, rejtvényújságban, akár az interneten. Arra késztetnek, hogy igénybe vegyük a memóriánkat, fejlesztik az asszociációs készséget, késleltetik a demencia kialakulását.
2. Sudoku
Az első sudokut 1979-ben jelentették meg, azóta nincs rejtvényújság nélküle. Javítja a koncentrálóképességet, a memóriát, stimulálja az elmét, fejleszti a gyors megoldóképességet.
3. Scrabble (szókirakó)
A szókirakóhoz több játékosra van szükség, így a szociális kapcsolatokat is ápolhatjuk. Nyugodt, relaxáló játék, így a vérnyomást i csökkenti, miközben javítja a memóriát, felvidít.
4. Számítógépes agytornák
A modern kütyüket is segítségül hívhatjuk, hiszen rengeteg agytorna, játék van, amit kipróbálhatunk online vagy letöltött applikáció formájában!
5. Sakk
A világ legnépszerűbb táblás játéka számos előnnyel jár a játékosok számára. A tanulmányok szerint a 75 év felett sakkozók sokkal kevésbé fenyegetettek többek közt a demencia és az Alzheimer kór által. Fejleszti a logikus gondolkodást, de a kreativitást is. Segít a jobb problémamegoldó képesség kialakításában és a memóriát is javítja.
6. Kirakó
A kirakózás nagyszerű relaxáló tevékenység, amely fejleszti a rövidtávú memóriát és a koncentrációt is. A megfelelő, odaillő darab megtalálása pedig dopamint szabadít fel, ami boldogít, jobb közérzetet hoz. Ha többen kirakózunk, akkor összedolgozhatunk, együttműködhetünk, ápolhatjuk a kapcsolatokat.
7. Agyjóga
Egészen biztosan nevetni fog, aki kipróbálja, és rájön, hogy mennyire bonyolultak tudnak lenni az egyszerűnek tűnő feladatok. Az agyjóga javítja a kéz-szem mozgásának összehangolását, a finommotorikus képességeket, a koncentrációt, az idegrendszer működését, a szellemi fittséget. Íme, egy egyszerű gyakorlat kezdetnek:
- A bal kezünket tegyük ökölbe és emeljük fel a hüvelykujjunkat.
- Maradjon így a bal kezünk, de közben a jobb kezünket is szorítsuk ökölbe és nyújtsuk ki a kisujjunkat.
- Most tegyük ezt meg ellentétesen (jobb kézen a hüvelykujj, a balon a kisujj).
Nem is olyan könnyű, mint amilyennek tűnik, igaz? Hasonló gyakorlat számtalan létezik, az ujjak felemelésével, a nyelv vagy a kezek mozgatásával, stb. Ráadásul az izmok memóriáját is javítják a feladatok, és stimulálják az agy szürkeállományát.
8. Kártya
Minden kártyajáték szellemi kihívást jelent, fejleszti a memóriát, koncentrációt, finommotorikus képességeket, és nem utolsósorban a társas kapcsolatokat.