Mert az élet az apró csodákból áll.
Talán senkit sem lep meg, hogy a japánoknak külön szavuk van a virágokban történő gyönyörködésre. A ’hanami’ szó szerint azt jelenti „virágnézés”, noha leggyakrabban a sakura, azaz a rózsaszín virágú cseresznyefák virágünnepét értik alatta. A hagyomány még a 8. századra vezet vissza, a Nara-korba, amikor az emberek még a szilvafák virágzásáért vonultak utcára, de az azt követő évszázadokban a cseresznye tört előre a népszerűségi listán.
A hanami egy főnév, de egy ige is, maga az ünnep, és az a tevékenység is, amikor kimegyünk a virágokban gyönyörködni.
Ez lehet egy egyszerű séta a szirmot bontó fák alatt, vagy egy kis ejtőzés a parkban, esetleg egy családi piknik hétvégén. Leggyakrabban az utóbbit jelenti a hanami: a családok, barátok, munkatársak összegyűlnek és pikniket, ünnepséget tartanak a virágtengerben. Egy kis étel, némi ital, jókedv, feltöltődés. A gyönyörködés nem korlátozódik nappalra, az esti hanami külön nevet kapott: ’yozakura’ idején a hangulatot lámpások, speciális kivilágítás, a fény és a sötétség játéka fokozza.
Amilyen egyszerű, olyan nagyszerű dolog a hanami! Segítségével észrevehetjük az élet apró örömeit, a természet szépségét, a fák nélkülözhetetlenségét. Ünnepeljük a növényeket, a virágokat, az életet!