A társadalmi sikerelvárás megdőlni látszik.

Megdöbbentő lehet az a következtetés, amire egy tudós jutott: Paul Dolan szerint a hajadon, gyerek nélküli nők boldogabbak, mint férjezett, gyermeket nevelő társaik. Ráadásul valószínűsíthetően még tovább is élnek, mint a házas, gyermekkel rendelkező nők.

Paul Dolan londoni viselkedéskutató, a „boldogság szakértője” szerint a legutóbbi adatok arra utalnak, hogy azok a hagyományos markerek, amelyekkel a sikert szoktuk mérni, nincsenek összefüggésben a boldogsággal. Vagyis a házasság és a gyereknevelés, amelyek a társadalmi siker mércéi, nem jelentenek automatikus boldogságot.

A vizsgálatok alapján nagyon úgy tűnik, hogy a férfiak profitálnak a házasságból, mivel megnyugszanak. Kevesebb kockázatot vállalnak, több pénzt keresnek, hosszabban élnek azok, akik megnősülnek. Ellenben a nők sokkal több terhet vállalnak magukra egy friggyel, és korábban is halnak. A legegészségesebb és legboldogabb csoportnak a felmérés során azok a nők bizonyultak, akik sosem voltak házasok, és sosem vállaltak gyereket.

Dolan legutóbbi könyve egy átfogó, USA-ban végzett vizsgálat eredményeit közli, amely a boldogság és boldogtalanság különböző szintjeit mérte, hajadon, házas, elvált, külön élő és megözvegyült személyek között.

Más tanulmányok a házasság pénzügyi és egészségügyi előnyeit vizsgálták férfiak és nők esetében. A férfiak több egészségügyi előnyhöz jutottak a frigynek köszönhetően, kevesebb kockázatot vállaltak, nagyobb érzelmi támogatást kaptak. A nők egészségügyi helyzetét viszont nem befolyásolta a házasság, azonban a középkorú férjezett hölgyek fizikai-szellemi állapota nagyobb kockázatokat rejtett, mint a szingliké.

Annak ellenére, hogy több előnnyel jár a pár és gyerek nélküli élet, a házasság és az utódok a társadalmi felfogás szerint a sikert jelentik, aminek következtében mégis az a helyzet, hogy az egyedülálló nők egy része boldogtalannak érzi magát.

Ha látunk egy 40 körüli szingli nőt, akinek nincs gyereke, arra gondolunk, mennyire kínos, micsoda szégyen szegénynek. Talán egy nap talál valakit és mindez megváltozik. Pedig a valóság az, hogy benne van a pakliban, hogy egy rossz fickóval akad össze és rossz irányba megy az élete. Talán olyan valakibe botlik, akitől kevésbé lesz boldog, egészséges és hamarabb fog meghalni.

Forrás: theguardian.com