Gyógy- és fűszernövény.

A mediterrán területekről származó rozmaringot már több ezer évvel ezelőtt használták a temetkezési rituáléknál. A kámforra emlékeztető, aromás keserű fűszert a levelek jelentik. Itáliában a szegények tömjénfája volt az örökzöld növény. Gyógynövényként is régóta alkalmazzák, valamikor fejfájás, álmosság, hurutos betegségek, sőt sárgaság ellen vetették be.

A rozmaringot bármikor szüretelhetjük, metszéssel serkenthetjük, erőteljesebb és gyorsabb növekedésre ösztönözhetjük. A rozmaringot szárítva is használhatjuk. Ehhez kis csokorként összekötve az ágakat lógassuk fel két hétre hűvös, száraz helyen. Sütőben is száríthatjuk, alacsony hőfokra téve, kb. 2-4 órán keresztül.

Mi mindenre használhatjuk?

A konyhában: sütéshez-főzéshez

  • Tegyük a rozmaringot légmentesen záródó üvegedénybe némi olívaolajjal együtt, ez segít megőrizni a fűszer ízét. Később az olajos rozmaringot felhasználhatjuk például húsokhoz. Ha ecettel tesszük el a rozmaringot, akkor salátaöntetekhez vehetjük majd elő.
  • A rozmaringot érdemes a fűszeres ginekhez adni, egyszerűen csak tegyük a gint a fűszerrel (és esetleg citrommal) együtt egy jól záródó üvegbe egy hétre.
  • Készítsünk rozmaringos vajat! Kenyérre kenve, pirítós tetején is nagyon finom. A puha vajhoz keverjük hozzá az apróra vágott fűszert.

A szépségápolás területén

A fűszer és gyógynövényeket előszeretettel használja a kozmetikai ipar és ez alól a rozmaring sem kivétel. Antimikrobiális tulajdonságai mellett a véráramlást is fokozza a fejbőrben, serkenti a hajnövekedést, megszünteti a korpásodást, ezért érdemes házilag készült sampont készíteni belőle.

Az egészségünk érdekében

  • Fokozza a szellemi teljesítőképességet, segíti a koncentrációt, például akkor, amikor fontos tárgyalás vár ránk, ilyenkor érdemes rozmaring illóolajat párologtatni vagy inhalálni.
  • A rozmaringot is tartalmazó szájvíz házilag is elkészíthető 4 rozmaringágból és 4 egész szegfűszegből, amit 2 bögre forró vízbe tegyünk és ezzel öblögessünk, akkor az segít a rossz leheletet és ínygyulladást okozó baktériumok elleni harcban.
  • Bőrbetegségeknél is alkalmazzák, például ekcéma, vágás, kiütések, szúnyogcsípés esetén.
  • Érdemes rozmaringot tenni forró vízbe és ezzel inhalálni, kortyolgathatjuk tea formájában, például gyomorégés, emésztési zavarok, ízületi problémák esetén.

Kellemes illat, kevesebb bogár a lakásban

Töltse be a rozmaring illata a teret! Tegyünk vizet egy lapos tálba és forraljuk fel, majd adjuk hozzá kedvenc fűszereinket. Gazdagíthatjuk fahéjjal, naranccsal a kellemes illat érdekében  (ha túl sok víz párologna el, töltsük utána). Néhány csepp rozmaringolaj a párnára téve segít tisztán tartani az orrüregeket, nyugodt, pihentető alvást biztosít!

Adjunk 10 csepp rozmaringolajat egy csésze vízhez és ezt az oldatot permetezzük egy flaska segítségével szét a lakásban. Ez segít távol tartani a rovarokat a háztól, érdemes az ablakokat és az ajtókat is körbeszórni. A száraz rozmaring ágacska a szekrényben állítólag elriasztja az egereket.