Semmi misztikum.

Egyedül áll egy rejtélyes, hófehér ház a zöld szigeten, ahol a madár se jár. A földdarab széleit csak az óceán mossa a világ legmagányosabb háza körül.

A Vestmannaeyjar szigetvilág számos kisebb szigetecskéből áll Izland déli partjainál. Elliðaey (vagy Ellirey) a szigetek közül a legszélső északkelet felé, ezen találjuk a magányos lakot. Az idilli földdarab az 1930-as évek óta lakatlan, ezért sokan felteszik a kérdést: miként lehet az, hogy egy jól karbantartott épületet rejt?

Az elmúlt években természetesen rengeteg találgatás, elmélet és pletyka kelt szárnyra a fura épülettel kapcsolatban. Az egyik szerint egy különc üzletember építtette menedékként a zombi apokalipszis esetére, mások azt állították, hogy egy vallási fanatikus ingatlana. Még arról is pletykáltak, hogy Björk, az izlandi énekesnő eldugott házáról van szó.

Egyik elmélet sem helytálló. A magányos ház igazi története ennél sokkal egyszerűbb, nélkülözi a misztikumot. Az épület valójában egy vadászlak, amit az 1950-es években épített a vadászati társaság azoknak a tagoknak, akik az elhagyott földdarabra jöttek lundákat vadászni.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

The Adventures Land (@theadventuresland) által megosztott bejegyzés

Érdekes módon korábban tucatnyi család élt a szigeten egészen az 1930-as évekig, amikor is úgy döntöttek, hogy Izland sokkal sűrűbben lakott részeire költöznek, ahol jobb lehetőségeket találnak. Azt is tudták, hogy mit hagynak maguk mögött: halak és madarak hihetetlen bőségét. Éppen ezért időről időre visszatértek a szigetre, hogy halásszanak, vadásszanak.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

FiebreViajera (@fiebreviajera) által megosztott bejegyzés

Noha a vadászházat egészen jó állapotban tartják, azért nem a világ legkényelmesebb szállásáról van szó. Ugyan megvan a félnomád életnek a maga bája, de a csapvizet és az elektromos áramot nélkülözni kell, szauna viszont van.

Mivel az Elliðaey sziget a viharfecskéknek és más vízimadaraknak a fő fészkelési régiója, ezért természetvédelmi területnek számít.

Kiemelt kép: Hansueli Krapf/Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5)