Szinte mindannyiunk számára ismerős a mondat: „Bezzeg az én időmben…” Az idősebb generáció gyakran hivatkozik a múltbeli értékekre, szabályokra vagy éppen az akkori életmódra, amikor a fiatalok viselkedését kritizálja. Ezek a klisék nemcsak Magyarországon, hanem szinte minden társadalomban megjelennek, és sokszor válnak generációs konfliktusok forrásává. Mi lehet ezeknek a mondatoknak a pszichológiai magyarázata? Vajon van igazság a „bezzeg” életfelfogásban?
A sztereotípiák pszichológiai háttere
Az idősebb generációk gyakran tényleg úgy érzik, hogy a világ megváltozott és nem feltétlenül előnyére. Ez az érzés részben öregedésünk természetes velejárója – a megszokott dolgokat könnyebb elfogadni és fenntartani, mint az újjal kísérletezni. Az új technológiák, változó értékrendek és szociális normák mind kihívást jelenthetnek az idősebbek számára, akik számára a múlt biztos talajt jelentett.
A „bezzeg az én időmben”-típusú mondatok gyakran abból az érzésből fakadnak, hogy az ember számára a saját tapasztalata értékes, és ezt át szeretné adni a fiatalabb generációknak. Ez az átadás azonban gyakran nem a megfelelő formában történik, és esetenként inkább kritika és elcsépelt mondat lesz belőle. Az idősebb emberek szeretnék éreztetni, hogy az életük nem volt hiábavaló, és hogy értékes tapasztalatokat gyűjtöttek, amelyek máig hasznosak lehetnek.
További rutinmegállapítások, amelyeket gyakran hallhatunk
Az idősebb generációk sok más hasonló általánosítást is gyakran mondanak a fiatalokkal kapcsolatban, például:
- „Ma már senki sem tiszteli a munkát.” Az idősebbek gyakran úgy érzik, hogy a fiatalok nem dolgoznak olyan keményen, mint ők tették annak idején. A régi munkamorál iránti nosztalgia gyakran megjelenik ezekben a mondatokban.
- „A fiatalok túl sok időt töltenek a telefonjukat bújva.” A technológia térnyerése miatt az idősebb generációk gyakran nem értik, miért fordítanak a fiatalok ennyi időt az okoseszközök használatára, és hajlamosak úgy gondolni, hogy ez időpazarlás.
- „Mi beértük kevesebbel is.” Ez a közhely gyakran az anyagi jólétre és az elvárásokra vonatkozik. Az idősebbek úgy gondolják, hogy a mai fiatalok sokkal nagyobb kényelmet és anyagi biztonságot várnak el, mint amire nekik lehetőségük volt.
- „Régen jobban összetartottak az emberek.” Az idősebbek sokszor úgy érzik, hogy a közösségi szellem gyengült és a mai fiatalok kevésbé törődnek egymással vagy a családi kötelékekkel.
Mélyebb okok: az életúti fejlődésünk
A pszichológia szerint az idősebb korosztály gyakran előszeretettel alkalmazza a „bezzeg” típusú mondatokat, mert az életúti fejlődés részeként egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítunk saját élettapasztalatainknak. Erik Erikson pszichoanalitikus előrehaladási modellje szerint az időskor egyik fő kihívása az életünk értelmének keresése. Az emberek életük utolsó szakaszában gyakran értékelik és átgondolják mindazt, amit megtapasztaltak és elértek. Ennek során előfordulhat, hogy úgy érzik, a mai fiatalok nem ismerik fel azokat az értékeket, amelyek az ő életükben meghatározóak voltak.
Az is hozzájárul a helyzethez, hogy hajlamosak vagyunk idealizálni a múltat. Amikor az idősebbek arról beszélnek, hogy „bezzeg az ő idejükben” jobbak voltak az erkölcsök, erősebb volt a közösség vagy keményebben dolgoztak az emberek, ez részben a nosztalgia és az idealizálás eredménye. Az ember érzékeli, hogy élete bizonyos szakaszai véget értek, és ennek feldolgozása során a múlt sokkal szebbnek tűnhet, mint valójában volt.
Van igazság a közhelyekben?
Az ilyen mondatokban gyakran van némi igazság. A múlt valóban más volt, más értékek és szokások jellemezték a társadalmat. Az idősebb generációk sokkal nagyobb szerepet tulajdonítottak a családi kötelékeknek, a hagyományoknak és sokszor keményebb körülményekkel néztek szembe. A mai fiatalok számára a technológia megkönnyíti az életet, ugyanakkor több lehetőség is van, ami miatt értékrendjük eltérhet a szülőkétől vagy nagyszülőkétől.
Ugyanakkor fontos felismerni, hogy minden generáció különböző kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe. Az, ami régen nagy érték volt – például a családtagok közötti közelség és a közösség támogatása – a mai világban más formát öltött. A mai fiatalok inkább önállóak, függetlenek és nyitottak a világra, és éppen ezek az értékek teszik őket alkalmazkodóképesebbekké az állandóan változó környezetben.
Hogyan hidalható át a generációs szakadék?
Az ilyen közhelyek legjobb ellenszere a megértés és a kommunikáció. Az idősebb generációknak fontos észrevenniük, hogy a fiatalok más világban élnek, valamint az új értékek és életmód nem feltétlenül rosszabb, csak más. A fiataloknak pedig érdemes meghallgatniuk az idősebbeket és értékelni a tapasztalataikat, mert az életük tanulságai segíthetnek nekik a jövőben.
A generációs szakadék áthidalása közös feladat. A türelem, a nyitottság és a közös értékek keresése mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a „bezzeg az én időmben”-típusú közhelyek helyett inkább értékes párbeszédek alakuljanak ki az idősebbek és a fiatalok között.