Ha manapság az interneten böngészünk, biztosan belefutunk a „boomer” szóba (kiejtése: „búmer”). Talán már nekünk is mondták, vagy hallottuk unokáinktól, miközben épp megpróbáltunk eligazodni egy okostelefon menürendszerében. De mit is jelent pontosan ez a kifejezés, és miért lett ilyen népszerű?
A „boomer” eredete
A „boomer” szó eredetileg a „baby boomer” generációra utal, vagyis azokra, akik a II. világháborút követő népességi robbanás időszakában, körülbelül 1946 és 1964 között születtek. Ez egy nagy létszámú, meghatározó generáció, amely évtizedeken át alakította a társadalmat, a gazdaságot és a kultúrát.
Miért lett belőle internetes szlengekifejezés?
Az utóbbi években a „boomer” szó új értelmet nyert, főleg a fiatalabb generációk körében. Az „OK boomer” kifejezés különösen híressé vált, amelyet fiatalok használnak olyankor, amikor valaki elavult vagy maradi nézeteket képvisel.
Lényegében, amikor egy idősebb ember azt mondja, hogy „Bezzeg az én időmben…„, vagy hogy „A fiatalok manapság nem tudnak semmit!„, a válasz gyakran egy egyszerű „OK, boomer„. Ez egy humoros, de kissé szarkasztikus visszavágás, amely azt sugallja, hogy az illető nem érti a modern világot.
Kik a valódi boomerek?
A kifejezés elterjedésével azonban egyre lazábban kezdték alkalmazni. Mára szinte bárkit lehet „boomernek” nevezni, aki kicsit is idősebb, konzervatívabb gondolkodású vagy kevésbé jártas a digitális világban. Ez azt eredményezte, hogy gyakran olyan emberekre is használják, akik valójában nem is tartoznak a baby boomer generációba.
Na és akkor mit kezdjünk ezzel?
Ha valaki „boomernek” nevez minket, ne vegyük szívünkre! A legjobb válasz egy humoros visszavágás lehet, például: „Jó, de legalább be tudok hátrafelé is parkolni!” vagy „Az internetem akkor is működött, amikor még betárcsázós modem volt!”
A lényeg, hogy ne vegyük komolyan! Ha pedig igazán modern nagyszülők akarunk lenni, csak rákacsintunk, és azt mondjuk: „OK, zoomer!”