Több fa, hosszabb élet.
A faültetés hihetetlen előnyökkel jár, még akkor is, ha nem a saját kertünkbe, hanem a városi utcákra kerülnek a növények. Egy nemrég megjelent tanulmány egy nagyvolumenű faültetési program után 30 évvel figyelemreméltó eredményeket közölt.
A tanulmánynak egyedülálló lehetősége nyílt vizsgálódni, egy non profit szervezet ugyanis közel 50 ezer fát ültetett el Portland utcáin és részletes nyilvántartást őriztek arról, hogy mikor és hova kerültek a növények.
A nemzetközi kutatócsapat spanyol és amerikai szakemberekből állt. A kutatók azt elemezték, hogy mennyi fát ültettek egységenként (azaz 4 ezer lakossal bíró népszámlálási blokkonként) 5, 10, 15 éven belül és eközben az adatokat az egészségügyi hatóságok által biztosított halálozási arányokkal hasonlították össze.
Azokon a környékeken, ahol több fa került elültetésre, a halálozási arány alacsonyabbnak bizonyult, 6%-kal kevesebb szív- és érrendszeri betegség, és kb. 20%-kal kevesebb nem véletlen (pl. baleseti) halálozás történt.
Az összefüggés annál erősebb volt, minél idősebbek voltak a fák, ami arra utalt, hogy a korosabb fák megőrzése fontos szerepet játszhat a közegészségügyben. A hatást a zöldebb és a kevésbé zöldebb környékeken is megfigyelték, ami azt jelzi, hogy az utcai fák ültetése minden esetben előnyös.
Végül a szakemberek pénzügyi összehasonlítást is végeztek: milyen költséggel jár az utcai sorfák fenntartása ahhoz viszonyítva, hogy az elvesztett évek milyen kiesést okoznak. Az adatok igen beszédesek: a fák ápolása, gondozása évente kb. 3-13 ezer dollárt tesz ki, miközben évi kb. 14,2 millió dollár megtakarítást jelent a megmentett életévek miatt.
Hasonló tanulmány már korábban, például 2019-ben is készült, akkor az Illinois-i Egyetem tudósai állapították meg, hogy az orvosi költségek alacsonyabbak azokban az országokban, ahol több az erdő és cserjés terület, azokkal az országokkal szemben, ahol másfajta tájak dominálnak.