„Ez most nagyon meggy.”
A meggy az egyik legfinomabb és legegészségesebb nyári gyümölcsünk. Az Agrármarketing Centrum az Agrárminisztérium közreműködésével 2021-ben is meggy fogyasztásösztönző kampányt folytat, amelynek részét képezik ingyenes kóstoltatások, valamint médiakampány is.
A bordó nyári gyümölcs fogyasztása számos jótékony hatással bír.
A meggy karbantartja a szívet, megerősít, ellazít, és tele van vitaminokkal és antioxidánsokkal is. Ásványianyag-tartalma révén vértisztító, a kálium, kalcium és más ásványi anyagok erősítik a szívizom működését, megszüntetik a szívritmus-elégtelenséget. A meggyben található az egyik legerősebb antioxidáns, a quercetin, amely vérnyomáscsökkentő hatással bír.
A sportolóknak is ajánlott a meggy fogyasztása, hiszen energikusabbak lesznek tőle, lassabban fáradnak el. A gyümölcsben található anyagok képesek arra, hogy megelőzzék az izomfájdalmakat, a sérülésekből való felépülésben is segít, enyhítik az izomlázat, gyorsítják a regenerációt. Ez valószínűleg a meggyben található antocianin vegyületek miatt van, amelyeknek gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak.
A gyümölcs természetes forrása a melatonin nevű hormonnak, amely pozitívan befolyásolja az alvási ciklusokat, javítja az alvásminőséget.
Gyulladáscsökkentő hatással bír, emellett a gyümölcssavak serkentőleg hatnak a bélmozgásra, B-vitamin- tartalma segíti a kiegyensúlyozott emésztést, ezen kívül jó hatású az idegrendszerre is. A vér hígításával kitisztulnak a vese apró erei, továbbá serkenti a májműködést.
A meggyet nyersen is ehetjük, de kerülhet levesbe, süteményekbe, szószokba is. Készülhet belőle befőtt, lekvár, gyümölcslé. Nem csak a gyümölcsöt fogyaszthatjuk, de gyümölcsmag, a kocsány, a levél és a gyanta is felhasználható. A meggymagpárna ízületi fájdalmak kezelésére, görcsoldásra, fájdalomcsillapításra és alvászavar megszüntetésére is alkalmas. A cseranyagtartalmú levélből köhögéscsillapító teát lehet készíteni, amely gyulladásgátló, a gyógyteakeverékekben pedig puffadás elleni, vizelethajtó, vizelet-kiválasztást serkentő hatása miatt alkalmazzák. A meggyfa vesszőjéből és kérgéből készített tea epekőoldó és epetisztító hatású. A meggyfákon képződő mézga vizes főzetét köhögés csillapítására és görcsoldásra, ecetes főzetét pedig kiütések ellen alkalmazzák a népi gyógyászatban.
A kampány keretében több helyen alkalmunk nyílik kóstolni is a kiváló magyar meggyet!
További információ: www.amc.hu