Vannak jelek, amelyek hirtelen idősödésre utalnak. Ha ezeket felismerjük, megelőzhetjük, hogy az idős ember segítség nélkül maradjon.
Egy bizonyos életkor után évről évre bizonyos mértékű hanyatlásra kell számítani. A negyvenes-ötvenes éveinkben a képességek csökkenése fokozatos. Lassan történik, és bár hatással van fizikai és szellemi jólétünkre, legtöbbünk mégis kényelmesen éli le életét. Ám a hatvanas éveinkben és azon túl a hanyatlás felgyorsul. Végül az idősek elérik a hanyatlás egy pontját, amelytől kezdve idősgondozásra van szükség ahhoz, hogy kényelmesen és biztonságosan élhessenek.
Sajnos nehéz észrevenni a hanyatlás hirtelen felgyorsulását, amelyet még nem feltétlenül az életkor, inkább egy mögöttes betegség vagy állapot idéz elő. Bár a hanyatlás felgyorsul az időseknél, még mindig elég fokozatosan történik ahhoz, hogy a fokozott hanyatlás észrevétlen maradjon. Ennek eredményeként azok az idősek, akik valamilyen formában idősgondozásra szorulnak – akár a család, akár egy otthon, akár egy fogadott ápoló által –, a szükséges támogatás nélkül maradnak.
Hogyan lehet észrevenni az időskorúak funkcionális hanyatlásának jeleit?
Ismerjük fel a funkcionális hanyatlás jeleit!
Annak megállapításához, hogy ismerőseinek, szeretteinek szüksége lehet-e idősgondozásra, ismernünk kell a fizikai és szellemi hanyatlás jeleit. Ne feledjük, hogy a hanyatlás a fizikai és a szellemi tulajdonságokhoz egyaránt kapcsolódik.
Fizikai hanyatlás jelei
- Korlátozott mozgásképesség
- A testtartás/járás megváltozása
- Gyengeség
- Ügyetlenség
- Légzési nehézség
- Korlátozott állóképesség
- Kimerültség
- Rossz egyensúly
- Fájdalom
- Sérülések jelei
A szellemi hanyatlás jelei
- Memória romlása
- Szavak összekeverése
- Zavartság
- Agresszió
- Ingerlékenység
- Szorongás
- Megmagyarázhatatlan viselkedés
- Ápolatlanság
- Otthoni rendetlenség
- Pénzügyi szokások megváltozása
Figyelje a jeleket, vegye észre, ha baj van
Az emberek néha nem veszik észre a hanyatlás jeleit, mert nem tudják, mit keressenek. De még gyakrabban azért mulasztják el a jeleket, mert nem keresik tudatosan őket. A hanyatlás annyira fokozatosan történik, hogy a családtagok nem ismerik fel azt a pontot, ahol idősgondozásra lehet szükség. Ennek elkerülése érdekében a családtagoknak tudatos erőfeszítéseket kell tenniük idős szeretteik megfigyelésére és képességeik változásainak nyomon követésére.
Milyen módszerek vannak a hirtelen hanyatlás felfedezésére?
Az egyik stratégia az, hogy számba vesszük azokat a dolgokat, amelyekkel az idős embernek nehézségei vannak egy átlagos hét vagy hónap során. Ezt megtehetjük fejben, a saját emlékeinkre hagyatkozva, de akár papíron jegyzetelve is. Ez lehetővé teszi, hogy összehasonlítsuk, hogyan viselkedik az idős ember a néhány hónappal korábbi állapotához képest. A fokozatos változások sokkal markánsabbá válnak, ha összehasonlítjuk a jelenlegi helyzetüket hat hónappal vagy egy évvel ezelőttivel.
Érdemes lehet beszélgetni a családtagokkal is. Néha a családtagok a hanyatlás különböző jeleit észlelik, de senki sem veszi észre mindegyiket, nem áll össze a kép. A családtagjainkkal folytatott beszélgetéseink sokat segítenek, hogy megtaláljuk a problémás területeket. Az összerakott információk betekintést engedhetnek a hanyatlás kezdeti szakaszába is, így könnyebben azonosítható, ha valami külső tényező okozza.
Ha hirtelen hanyatlást tapasztalunk, akkor abból már tudhatjuk, hogy baj van, segítségre van szükség. Így gyorsabban reagálhatunk a hanyatlás csökkentése, megállítása, vagy az okozó tényező megszüntetése érdekében.