Napjainkban már természetes, hogy a nők is szavazhatnak, indulhatnak sportversenyeken, hordhatnak bikinit, építhetnek karriert, de nem volt ez mindig így.
Egy férfiak uralta világban sokszor nagyon nehéz lehetett nőnek lenni, de a bátor hölgyeknek hála, egy kicsit jobb lett a világ. Felfedezéseikkel, megjelenésükkel, kimagasló teljesítményükkel vagy példamutató viselkedésükkel történelmet írtak. Előttük tisztelgünk most:
1. Kathrine Switzer
Ő volt az első nő, aki hivatalosan is teljesítette a maratont. Rajthoz állása óriási felháborodást váltott ki, még verseny közben is próbálták feladásra kényszeríteni, de ő nem hagyta magát. Az 1967-es Boston Maratont minden ellenségeskedés ellenére teljesítette.
2. Lella Lombardi
A mai napig az egyetlen nő, aki pontot tudott szerezni a Forma–1-ben. 17 nagydíjon állt rajthoz az autóversenyzés élvonalában.
https://www.instagram.com/p/BggCqwjFxv3/
3. Szofja Vasziljevna Kovalevszkaja
Ő volt az első nő Oroszországban, aki matematikaprofesszor lett. Nem volt egyszerű dolga, hiszen akkoriban Oroszországban a nők nem járhattak egyetemre, vendégként sem látogathattak előadásokat és útlevelet sem kaphattak, így csak férjük vagy apjuk társaságában mehetettek más országba (tanulni). Lévén, hogy édesapja nem engedte Szofjának a tanulást, így névházassággal sikerült kijutnia az országból és gyarapítani a tudását. 1874-ben summa cum laude minősítéssel szerezte meg Göttingenben a doktorátust.
4. Nellie Bly
Az oknyomozó újságírás úttörője. Betegséget színlelve 10 napra bejutott egy női elmegyógyintézetbe, majd leleplező cikket írt az ott uralkodó rettenetes állapotokról. Írása hatására elbocsátották a kegyetlenkedő nővéreket, az indokolatlanul ott tartott, ép elméjű embereket kiszabadították, továbbá egymillió dollárt áldoztak a koszt és az orvosi ellátás javítására.
5. Gertrude Ederle
Ő volt az első nő, aki átúszta a La Manche csatornát. 1926-ban 14 óra 34 perc alatt úszott át Franciaországból Angliába, ami két órát vert az addigi legjobb férfi időre! A történetben az az egyik legszebb, hogy a második próbálkozása lett ilyen sikeres. Az első kísérlete kudarcba fulladt, ennek ellenére nem adta fel, sőt!
6. Fanny Bullock Workman
A női egyenjogúságért vívott küzdelem egyik élharcosa volt, aki nem mellesleg első nőként vette célba a Himalája csúcsát. Szenvedélyes hegymászóként sem felejtette el hirdetni, hogy a nőknek is jár a szavazójog.
7. Laura Bassi
Ő volt az első nő, aki professzori címet kapott európai tudományegyetemen, ahol taníthatott is. Ő vezette be az olasz tudósokat Newton munkásságába. Szakmai cikkei főként fizikával és hidraulikával foglalkoztak, de az anatómia és filozófia tanszéken is otthonosan mozgott.
8. Ruby Bridges
Ő volt az első afroamerikai kislány, aki „fehér iskolába” járhatott. Akkoriban ez nagyon nagy lépésnek számított, ún. marsallok kísérték, akik Eisenhower elnök utasítására vigyáztak rá. A rasszista tiltakozások apránként lecsendesedtek, az akkor még kislány hősiesen lett az úttörője egy jobb világnak. Felnőve azóta is szívügye az egyenlőség megteremtése, szerinte a rasszizmus a felnőttek betegsége, és nem szabad hagyni, hogy a gyerekeket is gyűlöletre tanítsák.