Botokat eldobni, indul a tánc!
Minden olyan kutatásban, ami a demencia megelőzéséről szól, két dolog biztosan felbukkan: maradjunk fizikailag aktívak és ápoljuk társas kapcsolatainkat. A világon kb. 50 millió embert érint a betegség, a becslések szerint ez a szám 2050-re meg fog duplázódni. Nem kérdés tehát, hogy amit a megelőzésért meg lehet tenni, azt meg kell tenni.
De hogyan vegyük rá a szeniorokat arra, hogy mozogjanak és ismerkedjenek? Hozzunk nekik létre például egy diszkót!
Szöulban legalábbis ezt találták ki. Az idősek nappali diszkójában egy héten akár 2000 fő is megfordul. Ez nem kis szám, ha hozzátesszük, hogy az országban már ezer hasonló létesítmény működik.
A ’colatecs’-nek nevezett helyeken (nevét a cola és a discotheque szavak összevonásából kapta) a rohamosan öregedő társadalmi réteget kívánják kiszolgálni. Rengeteg a magányos, szegény, nehéz helyzetben élő szenior, ők most fedezik fel újra a szórakozási lehetőségeket a több évtizedes kemény munkát követően.
Az idősek közül egyesek játszótérnek hívják a helyet, mások pedig azt állítják, hogy számukra gyógyszer – sőt, még jobb is annál. A
tánc, a társaság mágikus erővel bír – akad, aki eldobja a mankót és úgy mozdul, hirtelen megszűnik a lábfájás, derékfájdalom, ha megszólal a zene.
Dél-Korea szeniorjai szegények és depressziósak a statisztikák szerint és kiugróan magas köztük az öngyilkosok száma is. A dolgos, munkás évek végeztével nem túl sok lehetőség marad számukra az olcsó szórakozásra. Megelőző intézkedésként az egészséges, jó mentális állapotban lévő idősekért tökéletesnek tűnik az ötlet.
Ezeken a rendezvényeken egy segítő is közreműködik, hogy senki se ücsörögjön magányosan. Ő az, aki segít párokat összeállítani, bevonja a bizonytalankodókat, fogja a kezeket az első lépéseknél.
Nagy szükség van ez ehhez hasonló kreatív ötletekre, hogy az idősödő, 65 év feletti generációt minél tovább egészségben, elégedettségben tudhassuk.