A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) sokak számára gyermekkori problémának tűnik, de vajon milyen hatással lehet idősebb korban? Egy friss kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy az ADHD-val élők nagyobb kockázatnak vannak kitéve a demencia kialakulásában. Lehetséges, hogy amit egykor iskolai nehézségnek tartottunk, időskorban komolyabb következményekkel járhat?

Új kutatás: az ADHD és a demencia közötti kapcsolat

A Rutgers Egyetem kutatói több mint 100 000 izraeli felnőtt egészségügyi adatait elemezték 17 éven keresztül, hogy feltárják az ADHD és az időskori demencia közötti összefüggéseket. Az eredmények megdöbbentőek voltak: azoknál, akik ADHD-val éltek, majdnem háromszor nagyobb eséllyel alakult ki demencia, mint azoknál, akiknél nem állt fenn figyelemzavar.

Mi állhat a háttérben?

A kutatók szerint az ADHD és a demencia közötti kapcsolat nem véletlen. Több tényező is szerepet játszhat:

  • Stressz és kimerültség: az ADHD-val élők gyakran küzdenek krónikus stresszel és alváshiánnyal, amelyek hosszú távon károsíthatják az agyműködést.
  • Mentális egészség: a figyelemzavarral élők körében magasabb a depresszió és szorongás előfordulása, amelyek szintén hozzájárulhatnak a kognitív hanyatláshoz.
  • Agyi eltérések: egyes kutatások szerint az ADHD-val élők agyszerkezete eltérhet az átlagostól, ami érzékenyebbé teheti őket a neurodegeneratív betegségekre.

Tényleg csak a gyerekeket érinti? Nem egészen!

Bár az ADHD-t sokáig gyermekkori rendellenességnek tartották, egyre több kutatás mutatja, hogy felnőttkorban is jelen lehet – akár anélkül, hogy diagnosztizálták volna. Sokan csak idős korukban döbbennek rá, hogy egész életükben figyelemzavarral éltek, és most szembesülnek annak esetleges következményeivel.

Hogyan csökkenthetjük a demencia kockázatát?

A jó hír az, hogy életmódunkkal sokat tehetünk kognitív egészségünk megőrzéséért. Íme néhány tipp, amely segíthet:

  • Tartsuk mozgásban az agyunkat! A rejtvényfejtés, az olvasás vagy akár egy új hobbi elsajátítása hozzájárulhat a szellemi frissességhez.
  • Mozogjunk rendszeresen! A testmozgás javítja az agy vérellátását és segít megelőzni a kognitív hanyatlást.
  • Aludjunk eleget! A pihentető alvás kulcsfontosságú a memória és a koncentráció fenntartásában.
  • Figyeljünk a mentális egészségünkre! Ha úgy érezzük, hogy figyelemzavarral küzdünk, érdemes szakemberhez fordulni, hiszen a megfelelő terápia segíthet csökkenteni a hosszú távú kockázatokat.

Ne várjunk az első tünetekre!

Az ADHD és a demencia közötti kapcsolat rávilágít arra, hogy az agyunk védelme már fiatalabb korban elkezdődik. Ha időben lépéseket teszünk, jelentősen csökkenthetjük a későbbi problémák esélyét. Az egészséges életmód és a tudatosság segíthet abban, hogy az időskor ne a feledékenységről szóljon.

Források:

  • Rutgers Egyetem tanulmánya az ADHD és a demencia kapcsolatáról (ScienceDaily)
  • A JAMA Network Open folyóiratban megjelent kutatás az ADHD és a demencia kockázatáról (JAMA Network)
  • Áttekintő tanulmány az ADHD és neurodegeneratív betegségek közötti kapcsolatról (PMC)