A mentol sokunknak a hűsítő cukorkák, fogkrémek vagy orrcseppek frissítő illatát idézi – de egy új kutatás szerint ez az ismert vegyület sokkal többet tudhat, mint eddig sejtettük. Spanyol kutatók kísérletei alapján a mentol hatással lehet az agy immunválaszaira, és még az Alzheimer-kór lefolyását is befolyásolhatja – legalábbis egereknél.
Mi rejlik a hűsítő íz mögött? – A mentol eredete és titkai
A mentol egy természetes vegyület, amelyet leggyakrabban a borsmentából (Mentha × piperita) vonnak ki. Ez a keresztezett menta-fajta egy hibrid növény, amely a vízi menta (Mentha aquatica) és a zöld menta (Mentha spicata) keresztezésével jött létre. A mentolt évszázadok óta használják hűsítő, gyulladáscsökkentő és enyhe fájdalomcsillapító hatása miatt – de eddig elsősorban a bőrön és a légutakon kifejtett hatásai voltak ismertek.

Mentolgőz a laborban – Egerek memóriája látványosan javult
A Barcelona-i Neurotudományi Intézet (INc-UAB) kutatói 2024-ben publikálták tanulmányukat, amelyben Alzheimer-kórra hajlamos egereken vizsgálták a mentol hatását. Az állatok rövid ideig mentolgőzt lélegeztek be, ami meglepő módon csökkentette az agyukban az Alzheimer-kór egyik jellemző kóros fehérjéjének, a béta-amiloidnak a szintjét.
Ráadásul a mentollal kezelt egerek viselkedéses teszteken is jobban teljesítettek: memóriájuk és tanulási képességük javult a kontrollcsoporthoz képest. A kutatók azt is megfigyelték, hogy a mentol hatására az agy immunrendszerének működése kiegyensúlyozottabb lett – ez kulcsfontosságú lehet a neurodegeneratív betegségek elleni küzdelemben.
Kicsi a változás, nagy a hatás – A testhőmérséklet szerepe az agy védelmében
A tanulmány szerint a mentol hatása részben a testhőmérsékletre gyakorolt enyhe csökkenéssel is összefüggésbe hozható. Ez az apró változás az immunválasz áthangolásához vezethet – vagyis a gyulladásos folyamatok mérséklődnek, az agyi mikrogliasejtek működése normalizálódik.
Lehet ebből gyógyszer? – A tudomány még csak az első lépéseknél tart
Egyelőre nem tudni. A kutatás ígéretes, de egereken végezték – és az állatkísérletek eredményei nem mindig ültethetők át egy az egyben emberre. A mentol azonban jól ismert, biztonságos anyag, így a kutatók remélik, hogy hamarosan humán vizsgálatok is indulhatnak.

Borsmenta: természetes frissítő vagy jövőbeli memóriavédő szer?
A mentolról eddig leginkább a hűsítő hatása miatt beszéltünk, de lehet, hogy a jövőben a neurológiai kutatásokban is komoly szerepet kap. Bár az Alzheimer-kór ellenszerét továbbra sem ismerjük, ez a kutatás új reményt adhat – és emlékeztet arra, hogy a természetes vegyületekben sokszor több rejlik, mint gondolnánk.
Forrás: Benito, E. et al. „Menthol inhalation promotes cognitive resilience and modulates neuroinflammation in a mouse model of Alzheimer’s disease.” Frontiers in Immunology, 2024. DOI: 10.3389/fimmu.2024.1173013