Képzelj el egy csapat ősembert, akik pár marék bogyó, hagyma és dió fölött tanakodnak: „Te mivel szoktad feldobni a sült gyökeret?” Nos, lehet, hogy nem pont így zajlott, de a legfrissebb kutatások szerint a neandervölgyiek nemcsak hogy főztek, hanem még recepteket is megoszthattak egymással.

Mi derült ki a kőkorszaki konyhából?

A kutatók ősi fogkőmaradványokat vizsgáltak, amelyek meglepően sokféle növényt, gumót, magot és fűszert tartalmaztak. Ezek alapján a neandervölgyiek nemcsak nyersen rágcsáltak, hanem főztek, sütöttek és ügyesen párosítottak különböző alapanyagokat. Még olyan növényeket is kevertek, amelyek külön-külön nem voltak valami ízletesek, de együtt egész jó kis őskori lakomává álltak össze.

Mit főztek a neandervölgyiek?

A leletek szerint a neandervölgyi emberek gyakran használtak vadhagymát, páfrányt, mustármagot, valamint makkot – vagyis a tölgyfa termését. Valószínű, hogy a makkot feldolgozták, hiszen nyersen keserű, viszont áztatva, főzve már ehetővé válik. Úgy tűnik, hogy számukra sem csak a jóllakás számított, hanem az ízek, az étkezés élménye is.

Mit főztek a neandervölgyiek?

Receptcsere: ősi szokás, amit máig űzünk

Pszichológusok szerint, amikor receptet kérünk valakitől, igazából kapcsolatot is építünk. Hiszen aki megosztja velünk a saját, bevált receptjét, az egy kis darabot átad a családi hagyományaiból, a világából. Ez lehet a nagyi klasszikus baracklekvárja vagy éppen egy őskori párolt hagymaféle neandervölgyi módra.

Mit főztek a neandervölgyiek?

Miért szeretjük ma is a recepteket?

Akár a piacon csevegünk, akár egy közös ebédnél kérdezünk rá a titkos hozzávalóra, a receptkérés mindig kapcsolatteremtést jelent. Megosztjuk egymással a bevált fortélyokat, ki mivel dobja fel a tökfőzeléket vagy a rakott krumplit – és közben egy kis szeletet is átadunk a saját világunkból. Ez a szociális kötőanyag már a neandervölgyi emberek körében is működött: nemcsak jóllakni akartak, hanem jól is enni.

Mit főztek a neandervölgyiek?

Szóval legközelebb, amikor megkérdezed a szomszédtól a szilvás gombóc receptjét, jusson eszedbe: valami nagyon hasonlót már 60 ezer éve is csináltak – csak akkor még előtte tüzet is kellett rakni.

Források:
– Kabukcu C. et al. (2023): Cooking in caves: Palaeolithic carbonised plant food remains from Franchthi and Shanidar. Antiquity 97(391), 12–28.
– Henry A.G. et al. (2018): Plant foods and the dietary ecology of Neanderthals and early modern humans. Journal of Human Evolution 69, 44–54.
– Hardy K. et al. (2021): Reconstructing Neanderthal diet: The case for carbohydrates. Journal of Human Evolution (DOI:10.1016/j.jhevol.2021.103105)