A kertészkedés sokak számára kedves hobbi, de valójában jóval több ennél. Az elmúlt évek kutatásai is megerősítették, hogy aki rendszeresen gondozza a kertjét, nemcsak szebb környezetben élhet, hanem a testi-lelki egészségéért is sokat tesz.
Mozgás közben szinte észrevétlenül
A kertészkedés tipikusan olyan tevékenység, amely közben észre sem vesszük, hogy mozogtunk. Ásás, ültetés, gyomlálás, metszés, locsolás – mind-mind átmozgatják az izmokat, fejlesztik az egyensúlyérzéket, javítják az állóképességet. Nem véletlen, hogy szakemberek is egyre gyakrabban ajánlják az idősebbeknek, hiszen segít formában maradni, miközben a mozgás öröme is megmarad.
Testi-lelki felüdülés
A természet közelsége, a friss levegő, a napsütés és a növényekkel való foglalatoskodás együttesen javítják a közérzetet. Több kutatás is kimutatta, hogy a kertészkedés képes csökkenteni a stresszt, a szorongást és a depresszió tüneteit. A növények növekedésének figyelése, a gondoskodás és a fejlődés sikere mind hozzájárulnak a belső harmónia megtalálásához.
A kert ajándékai: egészséges ételek
Aki maga termeli meg a zöldségeket és gyümölcsöket, garantáltan frissebb, vegyszermentesebb alapanyagokhoz jut. A saját termés nemcsak ízletesebb, hanem tápanyagokban is gazdagabb, és sokkal nagyobb örömöt is okoz elfogyasztani. Ráadásul, aki a kertjéből szüretel, jellemzően több zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, ami önmagában is jót tesz az egészségnek.
Viszonyunk a természethez és önmagunkhoz
A kertészkedés során egyfajta bensőséges viszony szövődik a természettel. A növények életciklusa, a talaj állapota, az időjárás változásai mind-mind figyelemre tanítanak, miközben segítenek lelassítani, jelen lenni a pillanatban. Ez a tudatos jelenlét pedig hosszú távon hozzájárulhat a mentális frissesség megőrzéséhez is.
Mit mondanak a kutatások a kertészkedés erejéről
Az elmúlt években több átfogó kutatás is született, amelyek számszerűsítik a kertészkedés jótékony hatásait. Egy 2023-ban megjelent nemzetközi elemzés, amely több mint negyven tanulmányt vizsgált, azt találta, hogy a kertészkedés jelentősen javítja a mentális egészséget, csökkenti a stresszt, és hozzájárul a jobb életminőséghez. A brit Királyi Kertészeti Társaság (RHS) kutatói kutatói például kimutatták, hogy a rendszeres kertészkedők körében 42%-kal alacsonyabb volt az alvászavarok előfordulása. Egy másik vizsgálat szerint pedig a közösségi kertészkedés nemcsak a hangulatot javítja, hanem fokozza a zöldség- és gyümölcsfogyasztást is, ami hosszú távon a testsúlyra, valamint a szív- és érrendszer egészségére is kedvezően hat. Ezek a tudományos eredmények megerősítik, amit sokan ösztönösen is éreznek: a kert nemcsak szép, hanem gyógyító erővel is bír.
Nemcsak hobbi, hanem életminőség
Összességében elmondható, hogy a rendszeres kertészkedés nemcsak hasznos, hanem kifejezetten egészségmegőrző tevékenység. Egy kiskert, egy balkonládányi fűszernövény vagy néhány dézsás virág is elég ahhoz, hogy mindezt megtapasztaljuk. A növények gondozása nemcsak a környezetünket szépíti meg, hanem önmagunkat is erősíti – testben és lélekben egyaránt.