Sérülten is értékesek!

Olaszországban rendeletbe foglalták, hogy minden olasz állampolgárnak és minden turistának joga van a nemzet legöregebb, legtöbb történettel rendelkező fáit megismerni. A 20. századra visszatekintő védelem már 22 ezer különféle fát vett megőrzés alá: bükköket, tölgyeket, fenyőket, olívákat, ciprusokat.

Egy 1939-es törvény a műemlék fákat olyan mozdíthatatlan dologként jellemezte, amelyek a természetes szépség figyelemreméltó jellemzőit hordozzák. A védelem ekkor még inkább csak vizuális hangsúlyt kapott.

A hatalmas fák egyik legfontosabb jellemzője nem is a szépségük, hanem a mikró ökoszisztémára gyakorolt hatásuk. Az üregek, repedések, elhalt ágak, korhadt részek, élő hajtások rengeteg fajnak kínálnak búvó- vagy élőhelyet. Ezernyi rovar, gomba, madár és apró rágcsáló él az óriási törzsön, a lombkoronában.

Néha a károsodás vagy hanyatlás jelei a fákon nem kellemesek a szemnek, de ugyanakkor táplálékot és élőhelyet nyújtanak számos erdei lakónak. Egy 2013-as rendeletben ezért kiegészítették az eredeti törvényt, nagyobb hangsúlyt fektetve ezen értékekre is, jobban meghatározva a műemlékfa fogalmát.

Számos ilyen fa nem is a szépsége, de a kora miatt vált egyfajta műemlékké. Az Villastrada melletti olívafa 2500 éves lehet, az eredeti törzse már elhalt, de több helyen újra hajtott. Egy másik példa a Pontone bükk Abruzzo-ban, amely valójában 7 bükkfa összenövéséből keletkezett, amelyeket ugyanaz a kéregréteg borít.

Fotó: Dennis Koutou/CC license

2013 óta több mint 3000 új fát jegyzetek fel a nemzeti óriási fák regiszterébe. Néhányukat a különös szépségükért, másokat tiszteletet parancsoló korukért tartanak értékesnek és akadnak olyanok is, amelyek a köréjük szőtt mítoszok és legendák miatt érdemelnek külön figyelmet.

Szent Ferenc 800 éves ciprusa például a legenda szerint akkor került elültetésre, amikor Assisi Szent Ferenc visszatért egy sétából és megpróbálta elégetni a sétapálcáját. Mivel nem tudta meggyújtani, inkább elültette. A fáról lehulló tobozokat, a zarándokok gyűjtik össze abban a reményben, hogy belőlük ők is áldott fácskát nevelgethetnek.

Kiemelt kép: Matt Prosser/CC license