Sokan fellélegeztek a hír hallatán: a magyar kormány ismét beavatkozott az elszabadult élelmiszerárakba. 2025 márciusától kötelező „árrésstop” lépett életbe, amely jelentősen korlátozza, hogy mennyit kereshetnek a kereskedők az alapvető élelmiszereken. Egyszerűbben fogalmazva: legfeljebb 10 százalékkal adhatják drágábban a boltok azt, amit beszereztek. De vajon tényleg olyan jó ez a lépés, mint amilyennek elsőre tűnik?

Mi kerül a kosárba olcsóbban?

Harminc termék érintett, köztük sok olyan, amit minden nap megveszünk: csirkehúsok (mell, comb, farhát, szárny), sertéshúsok (comb, karaj, oldalas), tejtermékek (tej, tejföl, joghurt, vaj, túró), alapvető konyhai termékek (liszt, cukor, étolaj, burgonya, tojás), sőt még a fokhagyma és a párizsi sem maradt ki.

ujra arcsokkentes az elelmiszereknel 1
Újra árcsökkentés az élelmiszereknél

Jó hír az időseknek!

Az Index.hu szerint az intézkedés rövid távon valódi segítséget jelenthet a nyugdíjasoknak, akik hónapról hónapra érzik a pénztárcájukon az áremelkedések súlyát. Az árcsökkenés az ő költségvetésüket könnyíti meg leginkább, hiszen jövedelmük jelentős részét költik ezekre a termékekre. Ha a boltokban alacsonyabbak az árak, az infláció is mérséklődhet – legalábbis átmenetileg.

Vigyázat: rejtett veszélyek!

A Portfolio.hu elemzői viszont óvatosságra intenek: szerintük a kiskereskedők olyan nehéz helyzetbe kerülhetnek, hogy bizonyos termékeket egyszerűen nem lesz érdemes árulniuk. Ha ezek eltűnnek a polcokról, pont azok járhatnak rosszul, akiken segíteni szeretnének. A Telex.hu szakértői pedig azt sem tartják kizártnak, hogy az intézkedés hosszabb távon inflációs spirálhoz vezethet, mert a kieső bevételt a boltok más termékek árának növelésével próbálják majd pótolni.

ujra arcsokkentes az elelmiszereknel 2
Újra árcsökkentés az élelmiszereknél

Lavina indulhat a gazdaságban?

A helyzet tehát kettős: rövid távon megkönnyebbülést hoz, de hosszabb távon komoly következményekkel járhat. Különösen a kisebb boltok szenvedhetik meg ezt az intézkedést, amelyeknek nem lesz elég tartalékuk átvészelni a nehezebb időszakokat. Ez végső soron akár munkahelyek megszűnésével is járhat, és tovább súlyosbíthatja a gazdasági helyzetet.

Van-e tartós megoldás?

Összességében tehát nem egyértelmű, hosszabb távon ki jár jól ezzel a döntéssel. Talán inkább fenntarthatóbb intézkedésekre lenne szükség, például a termelési költségek csökkentésére vagy a piaci versenyképesség növelésére.

senior.hu természetesen továbbra is figyeli a fejleményeket, és friss elemzésekkel jelentkezik majd!