A demencia korai felismerése kulcsszerepet játszhat abban, hogy időben lépjünk – legyen szó megelőzésről vagy kezelésről. Egy friss kutatás szerint egy új típusú vérvizsgálat képes lehet akár tíz évvel korábban jelezni, hogy valakinél megnőtt a demencia kockázata.

Egy csepp vér, amely megmutathatja a jövőt

A kutatást a brit University College London és az Alzheimer’s Disease Research Centre végezte, és 2025 márciusában tették közzé. A kutatók 52 645 ember vérmintáját vizsgálták meg, és több mint 15 évnyi egészségügyi adatot elemeztek. A cél az volt, hogy azonosítsák azokat a fehérjéket és biomarkereket, amelyek már a tünetek megjelenése előtt jelezhetik a kognitív hanyatlás kockázatát.

vervizsgalattal kimutathato lehet a demencia 2
Vérvizsgálattal kimutatható lehet a demencia kockázata

A vérünk árulkodó jelei: mit mutatnak a fehérjék?

A kutatás során 11 olyan vérfehérjét találtak, amelyek összefüggésbe hozhatók a demencia későbbi kialakulásával. Ezek közül a GFAP (glial fibrillary acidic protein) nevű fehérje emelkedett szintje tűnt a legmegbízhatóbb jelzőnek. A GFAP a glia-sejtek működésével és az agy gyulladásos folyamataival áll kapcsolatban – ezek a tényezők gyakran már a demencia előtt megjelennek.

Miért jelent ez nagy lehetőséget az idősebbek számára?

Ahogy öregszünk, a demencia kialakulásának esélye nő. Ha létezne egy egyszerű vérteszt, amely már évekkel korábban jelezné a kockázatot, az sokak számára nyújthatna lehetőséget a megelőzésre. Ez időt adhatna arra, hogy életmódbeli változtatásokat vezessünk be, kognitív tréningeket alkalmazzunk, vagy ha szükséges, időben elkezdjük a gyógyszeres kezelést.

Még nem elérhető, de közelebb van, mint gondolnánk

A teszt egyelőre még kutatási fázisban van, és nem része a mindennapi orvosi ellátásnak. A kutatók azonban bizakodóak: a következő években elérhetővé válhat egy megbízható, könnyen használható vérvizsgálat, amely segíthet a demencia korai kiszűrésében és a személyre szabott támogatásban.

Mi is az a demencia, és hogyan ismerhető fel?

A demencia nem egyetlen betegség, hanem többféle agyi működési zavar gyűjtőneve. Leggyakoribb formája az Alzheimer-kór, de ide tartozik például a vaszkuláris demencia is. A lényege, hogy az agy idegsejtjei fokozatosan károsodnak vagy elhalnak, ami memóriazavarhoz, gondolkodási nehézségekhez és viselkedésbeli változásokhoz vezet.

Korai jelei lehetnek:

  • feledékenység, főként új információk esetén,
  • nehézségek a tájékozódásban,
  • döntésképtelenség,
  • beszédzavar,
  • a megszokott feladatok elvégzésének akadályozottsága.

A betegség előrehaladtával az érintettek egyre inkább elveszíthetik önállóságukat, ami komoly lelki és fizikai terhet jelenthet a családtagok számára is.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Jelenleg nincs olyan gyógymód, amely véglegesen megállítaná a demencia lefolyását, de sokat tehetünk a megelőzésért és a tünetek lassításáért:

  • Maradjunk szellemileg aktívak: olvasás, tanulás, játékok, beszélgetések.
  • Mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan.
  • Kezeljük a magas vérnyomást, cukorbetegséget, koleszterinszintet.
  • Ne hanyagoljuk el a szociális kapcsolatokat.
  • Kérjünk szakértői segítséget, ha memóriazavart vagy viselkedésbeli változást észlelünk.
vervizsgalattal kimutathato lehet a demencia 1
Vérvizsgálattal kimutatható lehet a demencia kockázata

A jövő lehet, hogy egy egyszerű vérvizsgálattal kezdődik – és ezzel megváltozhat, hogyan gondolkodunk a demenciáról.

Forrás: University College London. „Blood test predicts dementia risk 10 years in advance, study shows.” 2025. (https://www.techexplorist.com/blood-test-predicts-dementia-risk-10-years-advance/98522/)