Mutációk.

Holland kutatók nemrég egy olyan esetet jelentettek, ahol egy immunhiányos betegben extrém hosszan, 613 napon át maradt fenn a SARS-CoV-2 vírusa. A meg nem nevezett, 72 éves férfi immunhiányos állapottal küzdött, amikor megfertőződött az omikron variánssal 2022-ben, miután több oltást is kapott. Azóta folyamatosan pozitív teszteket produkált 613 napon át, amikor is a fertőzés halállal végződött 2023 októberében.

Noha a koronavírus fertőzésnek már korábban is ismertté váltak extrém hosszú lefutású esetei, ez a megbetegedés a leghosszabb, amit eddig dokumentáltak.

A fertőzöttség 20 hónapja alatt az orvosok minden létezőt megpróbáltak, hogy segítsenek az idős betegnek, de semmi sem működött, a szervezete nem volt képes kellően erős választ adni, hogy felvegye a harcot. Még az antitest terápia sem bizonyult sikeresnek, a páciens végül egy fellángoló alapbetegség következtében vesztette életét.

A SARS-CoV-2 vírussal fertőzötteknek általában néhány nap vagy hét alatt kiürül a szervezetükből a vírus, de ebben az extrém esetben közel két évig keringett a fertőzött testben. A vírus eközben az antitest terápiával (sotrovimab) szemben is rezisztenciát fejlesztett, mindössze 21 nappal azután, hogy a páciens a kezelést megkezdte.

A sorozatos fertőzések során az orvosok ismételték a mintavételt annak érdekében, hogy a koronavírus genetikai anyagát elemezzék és azt találták, hogy az eredeti Omicron BA1 variáns több mint 50 mutációt szenvedett, köztük egy olyat is, amely kikerüli az emberi immunrendszert. Szerencsére nem volt dokumentált átvitel a közösség más tagjaira, de az eset rávilágít az elhúzódó covid fertőzés rizikójára. Rámutat arra a veszélyre is, hogy az immunhiányos egyedekben folyamatosan perzisztálhat a vírus és újabb és újabb mutációk fejlődhetnek ki, ami közegészségügyi fenyegetést jelent.