1962. július 24-én került először adásba a Magyar Televízió tehetségkutató műsora.
Számos előadóművész, énekes, zenész, együttes, bűvész, humorista vagy épp versmondó szerezhetett ismertséget általa. Nem csak a fellépőknek nyújtott kiugrási lehetőséget, hanem a zsűri tagjai és a műsorvezetők is általa váltak igazán ismertté. A nézettség hamar maga mögé utasította még a híradót is, a ’70-es évekre az ország legnépszerűbb műsora lett.
A produkciót kezdetben Horváth Győző, aztán Megyeri Károly vezették, de később Antal Imre, Horvát János, és Gálvölgyi János is feltűnt a képernyőn.
A zsűriben szerepelt többek között Rábai Miklós, Pernye András, Major Tamás, Szinetár Miklós, Vásárhelyi László, Faragó Laura és Petrovics Emil is.
A műsor 1962-1996 között 10 évadot élt meg. Az első adásban nem csak a fiatal tehetségek, hanem az első drót nélküli, URH-adóként működő mikrofon, azaz a mikroport is debütált.
A vasúti kocsikat megformáló díszletbe ülhettek be a továbbjutók és útnak indult a karrierjük. Az első évad nyertesei Helsinkibe utazhattak a Világifjúsági Találkozóra (VIT), és a későbbiekben is a díjak közt szerepelt egy nyereményút.
Idézzük most fel a sikeres előadások pillanatképeit:
1962. Kern András és Pintér Gábor
1968. Kincses Veronika, Bene Győző, a Mecsek táncegyüttes képviselője, Nagy Zsuzsa, Gálvölgyi János, Fenyő Miklós (Hungária együttes), Monyók Ildikó
1972. Mikrolied együttes, Herczku Annamária, Selényi Hédi és Várszegi Éva
1972. Stereo együttes, az énekes Csepregi Éva
1983. Forrás Csaba egyensúlyozó
Nyitókép: Fortepan/Rádió és Televízió Újság/56180