A tó ékköve.
A Bledi-tó, amely Szlovénia második legnagyobb állóvize, egyben az ország egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja is. A galcális eredetű tavat gleccserek formálták. A gyönyörű környezetben található állóvíz egyik gyöngyszeme az aprócska sziget. A tavat a Júlia Alpok festői vonulatai és buja zöld erdők övezik.
A természetes kialakulású szigetecskét csak hajóval lehet megközelíteni, ráadásul környezetvédelmi szempontok miatt vagy elektromos vagy kézi hajtású, színes tetős, lapos bárkák, a pletnák segítségével. A hajóból kilépve 99 lépcsőt kell megmásznunk ahhoz, hogy a templomhoz érjünk.
A földdarab apró mérete ellenére már az őskor óta vonzza az embereket, a régészek már az i.e. 11. századból is találtak leleteket. A korai középkorban egy kereszténység előtti, vélhetően ószláv kultuszterület működött itt és 24 olyan sírra is bukkantak, amelyből a 9-11. századból származó csontvázak kerültek elő.
A szigeten több épületet találunk, a legnagyobb a Mária mennybemenetele zarándok templom, amelyet a 15. században építettek. Az írásos források szerint az első kőtemplomot, egy háromhajós román bazilikát az aquileiai pátriárka, Pellegrino szentelte fel 1142-ben, ezt építették újjá a 15. században gótikus stílusban. Ekkor készült új presbiterium, a különálló, 53 méter magas harangtorony és a főoltár is. A templom a jelenlegi formáját a 17. századtól őrzi, mert akkor egy földrengést követően ismét renoválni kellett.
A szigeten sétálva érdemes megkóstolni a poticát is, ami egy szlovén ünnepi kalács, különböző töltelékekkel töltve, kerek cserépedényben sütve. Jellemző ízesítések, a dió, a mogyoró, a füge, de a tárkonyos is közkedvelt.
A templomban található kívánságharanghoz szívszorító történet kötődik. Eszerint az 1500-as években volt egy várbéli fiatal özvegyasszony, aki férje emlékére a családi aranyat és ezüstöt felhasználva harangot öntetett. Szerette volna, ha a harang a szigeten álló kápolnába kerül, ahol férje halála óta minden nap imádkozott. Csakhogy a hajóút közben vihar támadt, a harang pedig a csónakkal együtt a tó fenekére merült.
Bánatában az özvegy a maradék vagyonát a templomnak adta, ő maga pedig Rómába ment, ahol apácának állt. A pápa azonban értesült a szomorú történetről és az asszony halálát követően készíttetett egy másik harangot,és az látható a mai napig a templomban (legalábbis a monda szerint). Aki pedig meghúzza harang kötelét, annak teljesül egy kívánsága.
Rendkívül látványos esemény, amikor karácsony napján tartanak egy ünnepséget, amelynek fénypontja, amikor a búvárok egy harangot hoznak fel a mélyből és az kivilágítva lebeg a tó vizén.