Május elején már javában tavasz van – a virágok pompáznak, a veteményes zöldell, a fák lombot bontanak. Mégis, ilyenkor évről évre újra halljuk: „Vigyázz, jönnek a fagyosszentek!” De kik is azok a fagyosszentek, és miért tartanak tőlük ennyire a kertészek?
Jönnek a fagyos lovagok: Pongrác, Szervác és Bonifác
A fagyosszentek három napját május 12–14. között tartjuk, név szerint Pongrác, Szervác és Bonifác ünnepén. A népi megfigyelések szerint ezekben a napokban gyakran érkezik hirtelen lehűlés, és akár talajmenti fagyok is előfordulhatnak – még akkor is, ha előtte már kellemes, nyárias idő volt. Nem véletlen, hogy a magyar népi időjóslás külön figyelmet szentelt ennek az időszaknak.
De kik voltak ezek a szentek?
- Szent Pongrác (†304) római ifjú vértanú volt, aki 14 évesen szenvedett mártírhalált Diocletianus császár keresztényüldözései idején.
- Szent Szervác a 4. században élt és Maastricht püspöke volt, aki a hagyomány szerint védelmezte a várost a hunok támadásától.
- Szent Bonifác (†306) egy római keresztény rabszolga volt, aki később hitvallóként és vértanúként halt meg Kis-Ázsiában.
A sort május 15-én Orbán napja zárja, aki viszont már enyhülést és melegebb időt hoz – legalábbis a hagyomány szerint. Szent Orbán a szőlőművesek és borászok védőszentje is egyben.
Mi áll a hirtelen lehűlés hátterében?
A fagyosszentek jelenségét a meteorológia is ismeri: a tavasz folyamán az északi sarkvidéki levegőáramlatok még képesek betörni a kontinens belseje felé. Ha az égbolt derült, és a levegő páratartalma alacsony, éjszakánként a hőmérséklet gyorsan visszaeshet. A legveszélyeztetettebbek a korán kihajtott palánták, virágzó gyümölcsfák és a melegkedvelő zöldségek, például a paradicsom vagy a paprika.

Tűz, füst és boros hordók: népi szokások a fagyosszentek idején
A magyar paraszti kultúra számos mondást és szokást őriz e napokkal kapcsolatban.
- „Pongrác, Szervác, Bonifác, mind fagyos szentek, / Hozzák a hideget, elviszik a meleget.” – tartja a közismert rigmus.
- A régiek ilyenkor nem ültettek ki semmit a kertbe, ami fagyérzékeny. Csak Orbán napja után kezdték el a kiültetést.
- Némely vidéken tüzet gyújtottak a veteményes szélén, hogy a füst megvédje a palántákat a fagytól.
- A borászok Orbán napját kiemelten ünnepelték, hiszen Szent Orbán a szőlőművesek védőszentje is – ha szép volt az idő, jó bortermést reméltek.
Hogyan védhetjük meg a kertet?
Bár a klímaváltozás miatt kissé eltolódhatnak az időjárási minták, a fagyosszentek időszaka ma is meglepetéseket tartogathat. Érdemes tehát:
- várni a fagyérzékeny növények kiültetésével május közepéig,
- figyelni az időjárás-előrejelzést,
- szükség esetén letakarni az érzékeny palántákat éjszakára.
Örökölt tudás, mai tapasztalat
A fagyosszentek nem csupán időjárási jelenséget, hanem élő hagyományt is jelentenek. Emlékeztetnek arra, milyen bölcs volt az a tudás, amely generációkon át segítette a gazdálkodókat – és arra is, hogy a természet ciklusait ma is érdemes figyelembe venni.