Sokan azt hiszik, hogy az internet világa már nem nekünk való. Hogy ami online történik, az „a fiatalok játszótere”, és legfeljebb akkor jön jól, ha meg akarjuk nézni a buszmenetrendet vagy a vérnyomásmérő használatát. Pedig az igazság az, hogy még soha nem volt ennyi lehetőség arra, hogy élvezzük az online világot – még hatvanon túl is.
Igenis van ott nekünk való tartalom!
Csak elsőre tűnik úgy, hogy mindenki táncol vagy filteres szelfiket tölt fel. De ha kicsit mélyebbre ásunk, kiderül, hogy TikTokon például nyugdíjas tornák, főzőcsatornák, kertészkedős tippek és kedves nagyszülők milliók kedvencei. A YouTube tele van barkácsvideókkal, retró slágerekkel és klasszikus filmekkel. A mesterséges intelligencia pedig nem a jövő – hanem a jelen. Például képes felolvasni a receptet, amíg mi főzünk.
„Nem értem ezt az egészet!” – és ez teljesen rendben van
A digitális világban nem ciki kérdezni, újrakezdeni, és hibázni sem. Először mindenki véletlenül szívecskézett egy exkolléga profilképe alá, vagy írt nyilvános posztba privát üzenetet. A legtöbb fiatal sem úgy született, hogy tudta, mi az a hashtag. (Sokan közülük még mindig nem tudják, csak úgy csinálnak.)
A tanulás része az élménynek – és ha valamiben különösen jók vagyunk hatvan felett, az a tapasztalat. Az új dolgok felfedezéséhez nem kor, hanem kíváncsiság kell.

Trollkodni vagy nem trollkodni – ez itt a kérdés
A politikai viták szinte minden online platformon jelen vannak, és bár néha jólesik kiírni a véleményünket, nem biztos, hogy hosszú távon ez tölti fel az embert. Sőt: gyakran csak még több frusztrációt és fáradtságot okoz. Lehet, hogy helyette érdemesebb egy madárleső csoportba csatlakozni vagy egy retró zene fórumon nosztalgiázni. Mert politikai trollnak lenni nem biztos, hogy menő – és még kevésbé egészséges.
Használni, de nem hagyni, hogy beszippantson
Ahogy a tévét sem nézzük reggeltől estig, úgy az internetből is lehet szemezgetni. Egy kis Facebook a reggeli mellé, egy kis YouTube-videó délután, és heti egy TikTok-felfedező körút. Nem kötelező semmit sem „tolni”, nem kell influenszerré válni – de ha valami örömet okoz, miért is ne?
És ha mégis elakadunk?
Bátran kérjünk segítséget – akár az unokától, akár egy baráttól, akár egy online videótól. És ha mindent elrontunk? Akkor sincs semmi. A legnagyobb techguruk is kezdték valahol. Miért ne kezdenénk mi is – most, amikor végre van időnk rá?
A digitális világ nem a korosztályunk ellen van. Csak néha túl gyors – de mi már régóta tudjuk: ami igazán jó, azt nem kell siettetni.