2025 tavaszán sokkoló hír járta be a hazai és nemzetközi sajtót: a legendás Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárat ideiglenesen be kellett zárni, miután egy alattomos rovar, a kenyérbogár (Stegobium paniceum) rágta bele magát a 15. századi kódexek és több mint 100 000 más értékes kötet belsejébe. A kár felbecsülhetetlen, a helyreállítás hónapokat vesz igénybe. Ez az eset figyelmeztetés lehet mindannyiunknak: ha még egy ilyen gondosan őrzött intézmény is áldozatául eshet a könyvrágó kártevőknek, mit várhatunk otthon egy nyitott polcon?

A jó hír az, hogy néhány egyszerű szabály betartásával otthon is sokat tehetünk könyveink megőrzéséért. Íme tíz hatékony – helyenként humoros – tipp, hogy a kedvenc köteteid generációkon át fennmaradjanak:

1. Könyvespolcra való, nem szaunába

Az ideális hőmérséklet 18–21 °C, a páratartalom pedig 40–50%. A túl meleg vagy túl párás helyiség nemcsak neked kellemetlen – a penésznek és a rovaroknak is csábító. A könyvek legjobb helye egy hűvös, száraz, stabil klímájú szobában van.

2. Ne süttesd a nappal – az árnyék a barátja

A napfény, sőt még a fluoreszkáló világítás is fakítja, öregíti és károsítja a könyveket. Árnyékolóval vagy UV-szűrős ablakfóliával sokat tehetsz azért, hogy a kötetek hosszú távon is jó állapotban maradjanak.

Könyvmegőrzés felsőfokon

3. Kesztyű helyett tiszta kéz

Fehér kesztyűre csak múzeumi környezetben van szükség. Otthon bőven elég, ha lapozás előtt kezet mosol – a bőrzsír és a szennyeződések a könyvek egyik legnagyobb ellenségének számítanak.

4. A gerince is számít – bánj vele kíméletesen

Ne hajtogasd túl, „mint a pizzalapot”! Használj könyvtámaszt vagy olvasóállványt, hogy a gerince ne sérüljön. A könyv is meghálálja, ha nem roppan meg minden kinyitáskor.

Könyvmegőrzés felsőfokon

5. Könyvbarát zóna – rovaroknak nincs belépés

Rendszeresen nézd át a könyveket: por, lyukak, szennyeződések – ezek mind árulkodó jelek lehetnek. Ne tárold a köteteket a padlón vagy közvetlenül a fal mellett – ezek a helyek a kártevők kedvenc búvóhelyei.

6. Savmentes dobozban tovább él

Ha hosszabb időre elteszel egy könyvet, pH-semleges dobozt és papírt használj – így elkerülheted a sárgulást, a törékennyé válást és az idő előtti szétesést.

Könyvmegőrzés felsőfokon

7. Ne ragaszd, mint a csomagolópapírt

Elszakadt lapot csak archiváló szalaggal vagy pH-semleges ragasztóval javíts. A cellux idővel elszíneződik, rideggé válik, és többet árt, mint használ.

8. A por nem dekoráció

Tisztítsd a könyveket puha ecsettel vagy tiszta ruhával. A por nemcsak esztétikailag zavaró – hosszú távon koptatja a borítót és vonzza a kártevőket is.

9. Amit gyakran lapozol, érdemes digitalizálni

Szkenneld be vagy fotózd le a régi, értékes vagy sokat használt könyveket – így biztonságosan megőrizheted, és a családon belül használhatjátok anélkül, hogy az eredeti példány sérülne.

Könyvmegőrzés felsőfokon

10. Ha megtörtént a baj, maradj nyugodt

Ha vizes lesz egy könyv, itasd fel róla a nedvességet, szellőztesd át, lapozz közé papírtörlőt, majd tedd enyhe súly alá. Ha nagyobb a kár, fordulj inkább restaurátorhoz – ők valóban csodákra képesek.

Ne csak olvasd – őrizd is meg

Egy régi könyv elolvasása igazi élmény – de a megőrzése már művészet. A megfelelő tárolás, a kíméletes bánásmód, a digitalizálás és időnként egy kis szakértői segítség csak néhány percet vesz igénybe hetente, mégis évtizedekre biztosíthatja a könyveid jövőjét. Ne várd meg, míg egy alattomos könyvrágó dönt helyetted – vedd kezedbe az irányítást, és őrizd meg, ami érték.