Aki ma a Facebookot lapozgatja, könnyen észreveheti: az ismerősei egyre idősebbek. Mintha csak egy virtuális osztálytalálkozóra csöppennénk, ahol mindenki tudja, mi az a faxgép, de már senki sem ismeri a Threads-et. Nem csoda, hogy sok nagyszülő joggal kérdezi: hova tűntek a fiatalok? Mutatjuk, merre érdemes keresni őket!
Instagram – a tökéletes pillanatok színpada
Ha a fiatalabb generációk vizuálisan mesélnék el az életüket, biztosan az Instagramot választanák. Itt a főszerep a képeké és a videóké, a szöveg csak kiegészít. A trendek gyorsan váltják egymást, a storyk 24 óra alatt eltűnnek, és ha valami nem tetszik, egy mozdulattal továbbgördül a hírfolyam.
TikTok – pár másodperc hírnév, villámgyors trendek
A TikTok a videós tartalomgyártás Mekkája, ahol 15-60 másodperces klipekben táncolnak, főznek, oktatnak vagy csak viccelődnek a felhasználók. Olyan, mint egy digitális varieté, ahol a humort a villámgyors vágások és trendek diktálják. Nem csoda, hogy a tinik kedvenc időtöltése lett.
Snapchat – beszélgess, de nyoma se maradjon!
Ez az alkalmazás a gyors, elmúló pillanatok megosztására épül. A képek és üzenetek csak egyszer jelennek meg, aztán nyomtalanul eltűnnek. Ez éppen annyira izgalmas, mint amennyire bosszantó egy nagyszülőnek, aki szereti megőrizni az unokával folytatott beszélgetéseket.
Reddit – a világháló titkos társalgója
A Reddit leginkább egy hatalmas kérdőjeles cetlihez hasonlít, amit a világ falára ragasztottak. Itt minden témának van közössége (újhullámos zenei irányzatok, furcsa kémiai kísérletek vagy hogy hogyan főzzünk tökéletes rizst). A fiatalok szívesen cserélnek itt véleményt, főleg angol nyelven.
Threads – a szöveges Instagram kishúga
A Meta legújabb alkotása, a Threads azoknak készült, akik szövegben akarnak kommunikálni, de nem akarnak visszatérni a Facebookra. A fiatalok itt kötetlenebb, laza stílusban beszélgetnek egymással, valahol félúton a Twitter és a csoportos chat között.
Discord – a titkos klub, ahol mindenki megtalálja a bandáját
Eredetileg videojátékosok csevegőalkalmazása volt, de ma már közösségi terek, tanulócsoportok, sőt, koncertajánlók is működnek rajta. Olyan, mint egy modern klubház, ahol szövegben, hangban, videóban is lehet beszélgetni.
BeReal – csak az őszinte valóság számít!
A BeReal minden nap egyszer szól, hogy ideje posztolni: de csak akkor, és csak azt, amit éppen csinálsz. Itt nincs idő szépítgetni vagy filterezni, mindenki a nyers valóságot osztja meg. Ez újfajta őszinteség a képmegosztásban.
Telegram – titkos küldemények a digitális világban
Bár kevésbé elterjedt, a Telegram biztonságos, titkosított üzenetküldő körökben népszerű. A fiatalok főleg akkor használják, ha privátabb, zárt közösségekben kommunikálnak.
Miért nem a Facebookon vannak?
A Facebook idővel olyan lett, mint a családi ebéd: ott van a nagymama, a szülők, a szomszédok is, és mindenki mindent lát. A fiatalok pedig szeretnék a saját világukat kialakítani, ahol nem kell attól félni, hogy a nagyi hozzászól a legfrissebb táncos videójukhoz. Ráadásul a trendek, formátumok is változnak: a fiatalok gyorsabb, vizuálisabb, őszintébb platformokat keresnek.
Ha tehát legközelebb az unoka azt mondja, hogy „ezt a TikTokon láttam”, vagy „beszéltünk Discordon”, már tudjuk, hogy hol érdemes kutatni a fiatalság titkos életét! Aki pedig kedvet kapott, nyugodtan próbálja ki valamelyiket – lehet, hogy még a TikTokon is felkapnának egy jó pörköltreceptet!