Eredetileg vegyésztechnikus.
Ferenc pápa Jorge Mario Bergoglio néven született 1936. december 17-én, Buenos Aires-ben. Az olasz származású (édesapja olasz) egyházférfi az első jezsuita egyházfő, egyben az első pápa az amerikai kontinensről és a déli félgömbről.
2013. márciusától a katolikus egyház 266. pápája. A Time magazon 2013 végén az Év emberének választotta.
Ferenc az elsőszülött öt gyermek közül. Egy fiatalkori légúti betegség miatt eltávolították tüdejének egy részét, mivel akkor még – megfelelő antibiotikum híján – ez az életmentő lehetőség állt csak rendelkezésre. Vegyésztechnikusi diplomát szerzett, majd a papi szolgálat mellett döntött. Irodalmat és pszichológiát is tanított gimnáziumban, mielőtt végleg egyházi pályára állt.
Pápaként a Ferenc nevet vette fel Assisi Szent Ferenc tiszteletére – nyilatkozata szerint azért, mert olyan egyházat szeretne, amely kiáll a szegények, a béke és a teremtett világ védelmében – így I. János Pál pápa óta ő az első, aki eddig nem használt pápai nevet választott.
Erkölcsi kérdésekben mérsékelten konzervatív, ugyanakkor fellép a társadalmi igazságtalanságok ellen, kiáll a szegények és az elesettek mellett. Bíborosként gyakran hangsúlyozta a társadalmi befogadás fontosságát, közvetetten kritizálva a kormányokat, amelyek nem szentelnek elég figyelmet a társadalom peremén élőkre. A menekültválság kezdete óta többször kiállt a hazájukat elhagyni kényszerültek mellett, felszólított a befogadásukra, ugyanakkor elítéli a terrorizmus minden módját, és figyelmeztet arra, hogy ki kell szűrni azokat a terroristákat, akik a menekültek közé keveredve akarnak Európába jönni. Felemelte a szavát a fegyvergyártók, valamint azon hatalmak ellen is, amelyek anyagi érdekek miatt robbantanak ki háborúkat.
Intelligenciája, szerénysége és lelkipásztori munkája révén tisztelet övezi, az egyház körüli botrányokban érintetlen.
Egyszerű életmódot folytat, híveihez közvetlen, gyakran kerül közelebb az emberekhez, mint amennyire a védelme érdekében kívánatos lenne. Kedveli az operát, az irodalmat, a focit.