Megállt az idő.

A jeruzsálemi Szent Sír templom íves ablaka alatt egy öreg falétra álldogál. Olybá tűnhet, mintha a párkánynak támasztott létra a felújítás kelléke lenne, vagy valaki épp ablakot pucolna, azért hagyta ott. Csakhogy a létra minden fotón feltűnik, ami a templomról készült. Sőt, amikor még nem voltak fényképek, már akkor is ott figyelt a metszeteken, rajzokon festményeken.

Úgy fest, hogy a létra szerves része az épületegyüttesnek 3 évszázada, vagy talán még régebb óta.

Senki sem tudja pontosan, hogy miként és mikor került oda a létra.

Amit tudunk az az, hogy 1728-ban egy metszeten már ott virított. Egyesek szerint a létrát egy kőműves tette oda, aki némi felújítást végzett a templomon. De akkor miért nem vitte el, miután befejezte a munkálatokat?

Israel   -   Jerusalem   -   The Church of the Holy Sepulcher   -   May 1987

A Szentföldön számtalan terület státusza zavaros, több felekezet igényt tart rá, így például  a keresztények, muszlimok, zsidók. Az hogy egy adott területtel kinek kell foglalkoznia, rengeteg konfliktust szült az elmúlt évszázadokban.

Church of the Holy Sepulchre, Jerusalem

A 18. században az III. Oszmán török szultán egy megegyezést sürgetett és elrendelte, hogy aki jelenleg egy területet birtokol, az ott korlátlan ideig folytathatja az irányítást. Ha egy területre több felekezet igényt tart, akkor minden változtatásban meg kell egyezniük, legyen az bármilyen csekély.  Bizonyos helyeket a muszlimok kaptak meg, másokat a zsidók, de a legtöbb terület a keresztényeké lett. A Szentföld számtalan politikai változása ellenére ez a status quo alapvetően érvényben maradt, minden vallási csoport féltékenyen őrizte a neki fontos területeket. A Szent Sír templom nagy jelentőséggel bír minden keresztény számára. A 4. században épült szentély ott áll, ahol állítólag Jézust keresztre feszítették, eltemették, majd feltámadt .

6 érintett felekezet pedig képtelen megegyezni abban, hogy mi legyen a létrával.

Némely források szerint az ablak az örményekhez tartozik, de a párkány, ahol a létra pihen, a görög ortodoxoké. Az örményeknél szokás volt a létrát az ablak alá támasztani, hogy leereszkedjenek a párkányra, hogy a ceremóniákat figyelemmel kísérjék a templom előtti téren. Az örmények arra is használták a párkányt, hogy kötélen élelmet és ellátmányt húzzanak fel. A görögöket ez zavarta, de nem tudtak protestálni, mert a status quo már érvényben volt az ablak alatti létrával.

Church of the Holy Sepulchre

Napjainkra a létra teljesen elvesztette a használati jellegét. Csupán szimbólumként áll ott, a keresztény felekezetek közti régóta meglévő megosztottság és ellentétek mementójaként. Néhányan úgy vélik, hogy a létra emlékeztetője annak, hogy egy templom sokkal inkább mindenkié, mint egy vallási csoporté. Mások számára az emberi hülyeség bizonyítéka.

A létrát pár alkalommal megpróbálták eltávolítani.

1981-ben valaki ellopta és rövid ideig hiányzott. A helyi rendőrök azonban hamar megtalálták és visszatették jogos helyére, noha a tolvajokat nem sikerült leleplezni. 1997-ben néhány hétre megint lába kélt. 2009-ben újra elmozdították a harangtorony renoválásánál a szükséges állványzat felállítása érdekében.

The Church of the Holy Sepulchre, the place where Jesus was crucified (and supposedly, buried)