Méltósággal elmenni.
Engedélyezett legyen-e az eutanázia, a kegyes halál? A kérdés évtizedek óta vitákat kavar. Most úgy tűnik, hogy egyre több ország teszi lehetővé az élet ilyenfajta befejezését.
Az eutanázia mai jelentése: a gyógyíthatatlan beteg halálának (a beteg kívánságára vagy beleegyezésével) aktív vagy passzív meggyorsítása, illetve a páciens részéről szükségtelennek tartott orvosi beavatkozásról való tudatos lemondás.
Az eutanázia hívei az élet utilitarista szemléletéből indulnak ki, azaz kisebb értéket tulajdonítanak az életnek, amikor annak hasznossága csökken, vagy egyenesen a végéhez közeledik. Szerintük a gyógyíthatatlan és fájdalmas betegség esetén vagy a végstádiumba jutott beteg esetében az élet fenntartása már nem áll érdekében sem a betegnek, sem a családjának, hozzátartozóinak, sem a társadalomnak.
A legtöbb jogrendszerben nincs kifejezetten erre vonatkozó intézkedés, jogszabály, ezért az eutanáziát vagy öngyilkosságnak, vagy gyilkosságnak tekintik. Többféle eutanáziát különböztetnek meg, attól függően, hogy aktív vagy passzív, szándékolt vagy nem szándékolt, közvetlen vagy közvetett magatartásról beszélünk-e.
Svájcban 1997 óta lehetőségük van az állampolgároknak eldönteni, hogy befejezik-e segítséggel az életüket. 2015 óta Belgium, Luxemburg, Kanada, Új-Zéland Spanyolország, Hollandia, Kolumbia, Németország, Ausztria, Portugália területén, valamint Ausztráliában 5 államban, Amerikában pedig 10 államban ugyancsak engedélyezett az eutanázia valamelyik formája.
Az biztos, hogy az elmúláshoz, a halálhoz történő hozzáállásunk változik, a szemlélet átalakul.
Elegendő a zöld temetésekre gondolnunk, arra, hogy betontömb helyett egy fát hagyunk emlékül a világban. Egyes közösségekben terjed az a nézet, hogy a halál egy olyan ’életesemény’, amelyet kontroll alatt kell tartanunk.
Erősödik az önrendelkezés joga, egyre többen szeretik azt hangoztatni, akár egy vakcinával kapcsolatban is, hogy maguk akarnak dönteni a testük felett. Ehhez hozzájárul az is, hogy az orvostudomány fejlődésével egyre hosszabb életet élünk meg, de sokszor az utolsó évek már nem feltétlenül méltósággal, minőségben telnek. Akik látják, hogy a rokonaik milyen helyzetben „vegetálnak” azokban megerősödhet az érzés, hogy nem szeretnék ezt az állapotot megvárni. Mozgalom formálódik annak elérésére, hogy a halálhoz és minőségi élethez való jogot az emberek, a család vagy az orvosok kezébe adják. Az Egyesült Királyságban például a felmérések szerint az emberek háromnegyede támogatná az eutanáziát.